Reklamsız Sözcü

‘Ey Merkez Bankası’ dönemi bitti

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına gölge düşürecek türden uyarılara karşı AB zırhı geliyor.

android-time 12:37
‘Ey Merkez Bankası’ dönemi bitti
Merkez Bankası'nın bağımsızlığına gölge düşürecek türden uyarılara karşı AB zırhı geliyor.

Erdoğan SÜZER/ANKARA

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17. Faslın açılması, Merkez Bankası'na siyasi müdahalelere karşı AB zırhı getiriyor. Bundan sonra Merkez'e ‘Ey Merkez Bankası!' şeklinde bağımsızlığına gölge düşürecek türden uyarı yapılması halinde AB ile üyelik süreci tehlikeye girebilir.

Foto: Depophotos – Merkez Bankasına AB zırhı geliyor.

AB'ye üyelik yolunda 17'nci fasıl olan Ekonomik ve Parasal Politikalar dün müzakereye açıldı. Faslın sonunda Maastricht kriterlerine uyum ve ardından Euro'ya geçiş hedefleniyor. Türkiye'nin bu fasıl kapsamında Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini tek başına belirleyebileceği yasal değişikliği yapması gerekiyor. Bu da enflasyon hedefini belirleme konusunda hükümetin tamamen devreden çıkacağı anlamına geliyor. Bu düzenlemenin AB'ye tam üyelikten bir yıl önce gerçekleştirilmesi yeterli olacak. Dolayısıyla bu kritik değişiklik için Türkiye'nin acele etmesi gerekmiyor.

 

Ancak, 17'nci faslın açılmasıyla birlikte Merkez Bankası'na yönelik siyasi eleştirilerde dönüm noktasına gelindi. AB, üyelik için Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığını şart koşuyor. Bu da bağımsız kurumlara siyasi müdahalenin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceği anlamına geliyor. Merkez Bankası, fasıl öncesine kadar ekonomide kötü giden hemen her konuda ‘günah keçisi' ilan edilip sert eleştiri oklarının hedefi haline getirilebiliyordu. Ancak bundan sonra Merkez'e yönelik yapılacak her eleştiri AB tarafından bağımsızlığa müdahale olarak algılanacak. Dolayısıyla artık, ‘Ey Merkez Bankası!' türünden sert eleştiriler tarihe karışacak.

17.Fasılla birlikte Türkiye bunları yapacak

** Merkez Bankası Banka Meclisi üyelerinin görev süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılacak.

** Merkez Bankası enflasyon hedefini belirleme ve hedefe ulaşacak araçları kullanma konusunda tek yetkili kurum olacak.

** Müzakere sürecinin sonunda fiyat istikrarı kriterinin sağlanabilmesi için enflasyonun yüzde 1.5-2.0 düzeyine; faiz kriteri için de uzun dönemli faizlerin yüzde 3.5 düzeyine indirilmesi gerekecek.

** Bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının yüzde 3'ü geçmeme şartını yerine getiren Türkiye'nin bu seviyeyi koruması gerekiyor.

** Kamu borç stokunu GSYH'nin yüzde 34'üne çeken Türkiye'nin AB kriteri olan yüzde 60'lık seviyeye yaklaşmaması yeterli olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more