Sözcü Plus Giriş

“Faiz, emir komuta zinciriyle düşmez”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, faizin, emir komuta zinciriyle düşmeyeceğini, faizi belirleyenin ekonominin kuralları olduğunu ifade etti

Güncellenme: 15:35, 11/03/2015
“Faiz, emir komuta zinciriyle düşmez”

Böke, yazılı açıklamasında, para piyasalarında son haftalarda meydana gelen dalgalanmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankasına “faizleri düşür” çağrısıyla başladığını savundu.

Cumhurbaşkanı’nın görevinin Merkez Bankası Başkanı’nın ne yapması gerektiğini söylemek olmadığını öne süren Böke, bağımsız bir kurum olan Merkez Bankasının fiyat istikrarı sağlamak ve enflasyonun yükselişine engel olmakla görevli olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası’nın elinde sınırlı araçları olduğunu ifade eden Böke, şunları kaydetti:

“Bunu yapmak için de elinde tek bir aracı var, faiz. Faiz emir komuta zinciriyle düşmez. ‘Faizi düşür’ deyince düşen mesele değil. Faizi ekonominin kendi kuralları belirler. Faizi belirleyen unsur, Türkiye ile ilgili olan risk kaygısıdır. Siz benim çok riskli biri olduğumu düşünürseniz bana yüksek faizle borç verirsiniz. Cumhurbaşkanı’nın yarattığı bu kötü yönetim ve hükümetin de karşısında durmayarak bu kötü yönetime ortak olması, Türkiye’ye dair siyasi risk dalgasını artırıyor. O zaman Türkiye’ye borç verecek olanlar da diyor ki ‘bana geri ödeyebileceğinden emin değilim. Ödeyip ödememek isteyeceğinden de emin değilim, o zaman ben senden yüksek faiz talep ediyorum.’ Merkez Bankası faizi düşürmek istese, teknik olarak elinde araç olsa bile bu siyasi riski ve güven krizini yaratarak, faizin düşmesine Cumhurbaşkanı engel oluyor.”

Ekonominin, Cumhurbaşkanı, hükümet ve bağımsız kurumlardan oluşan yönetimi arasında bir anlaşmazlık olduğunun ortaya çıktığını da iddia eden Böke, bu üç taraf arasında ortak bir ekonomik hikaye ve hedef olmadığını da öne sürdü.

Türkiye’de ekonomik kararların ekonomik sebeplerle değil siyasi hedeflerle verildiğini de ileri süren Böke, “Böyle olunca ekonomi kötü işliyor. Halbuki ekonomi oldukça teknik bir iştir, günlük bir iştir, siyasetin onu boğmaması gerekir. Şu anda iktidarın en büyük yanlışı piyasaların ekonominin işleyişine engel olmasıdır. Liberal deniyor ya, serbesttir deniyor. Hiçbir serbestlik yok, kararlar tek elden veriliyor” görüşünü savundu.