Sözcü Plus Giriş

Fed Başkan yardımcısı Stanley Fischer, Fed’in faizleri bu yıl artırma ihtimalinin devam ettiğini söyledi fakat “bu bir beklentidir, bir taahhüt değil” diyerek, küresel ekonominin ABD ekonomisini olumsuz yönde etkilemesi durumunda bu durumun değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Peru’da gerçekleşen toplantısına verilen bir arada konuşan Fischer, “Hem ilk faiz artışının zamanlaması hem de ondan sonra gelecek herhangi bir faiz kararı ekonomideki kritik gelişmelere bağlı olacak” dedi.

Fischer, küresel ekonomideki yavaşlamadan dolayı ihracatta meydana gelen düşüş, düşük petrol fiyatlarından dolayı azalan yatırımlar ve “hayal kırıklığı yaratan” Eylül ayı istihdam verileri başta olmak üzere ekonomiye yönelik “önemli belirsizlikler” olduğunu söyledi.

ABD ekonomisinin Fed’in uzun vadeli hedefi olan tam istihdama ulaşılması için gerekli istihdamı yaratmaya devam ettiğine inandığını belirten Fischer, enflasyonun da eninde sonunda yükseleceğini söyledi. Bunlara bağlı olarak Fischer, ABD merkez bankasının Ekim veya Aralık’ta faizleri artırmasının olası olduğunu belirtti.

Fakat Fischer aynı zamanda ABD ekonomisinin uluslararası gelişmelere karşı her zaman olduğundan daha hassas olduğunu ve Çin ve diğer yerlerdeki gelişmelerin şimdiden Fed’in faiz artışlarını ertelemesine neden olduğunu belirtti.