Sözcü Plus Giriş

Finans Teknopark için son tarih 10 Haziran

Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle oluşturulan Finans Teknopark için ilk başvurular 10 Haziran’a kadar e-posta yoluyla alınacak.

Güncellenme: 16:25, 27/05/2015
Finans Teknopark için son tarih 10 Haziran

Finans odaklı tematik yapısı ile Türkiye'de bir ilk olacak Finans Teknopark projesi, teknoloji geliştirmenin üniversite ve borsa işbirliğiyle etkin bir şekilde sağlanabileceğini ortaya koyan yapısıyla da uluslararası alanda yeni bir model oluşturacak.

Türkiye bankacılık ve finans sektörlerinin daha rekabetçi bir yapı kazanması ve küresel piyasalardaki pazar payını artırması için Borsa İstanbul ile Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde oluşturulan finans odaklı teknoloji geliştirme bölgesi projesi için ilk başvurular alınmaya başlanıyor. Finans Teknopark 'a başvurmak isteyenlerin 10 Haziran 2015 tarihine kadar e-posta yoluyla başvurularını yapmaları ve başvuru dosyalarını en geç 12 Haziran'a kadar Finans Teknopark'a iletmeleri gerekiyor. Değerlendirmeler ise Değerlendirme Kurulu görüşleri çerçevesinde 29 Haziran 2015 tarihinde tamamlanacak.

Projenin tanıtımı amacı ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binasında,  Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

Borsa İstanbul yerleşkesi içinde yaklaşık 10 bin metrekare büyüklüğündeki bir arazi üzerine inşa edilmesi ve 17 bin metrekare kapalı alana sahip olması planlanan proje inşaatının, 2016 yılı ortasına kadar bitirilip faaliyete geçmesi hedefleniyor. Finans Teknopark'ın %10'u kuluçka merkezi için ayrıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Borsa İstanbul ile olan işbirliği doğrultusunda finans piyasalarının ve kurumların küresel piyasalarda rekabetçi ve öncü konumunu güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Toplantıda Teknopark'ın finans odaklı tematik yapısını vurgulayan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç “Finans Teknopark'ı ülkemizdeki diğer teknoparklardan ayıran en önemli unsur, ‘tematik' bir teknopark olması ve finans sektörüne odaklanmış olması. Bu açıdan bildiğimiz kadarıyla dünyada da bir ilk niteliği taşıyor. Projenin çıkış noktasında İstanbul Uluslararası Finans Merkezi vizyonu ve Borsa İstanbul'un bu vizyon içerisindeki konumu yer alıyor.” dedi

Bilişim teknolojilerinin son 20 yıl içinde finans sektöründe başlıca rekabet alanı haline geldiğinin altını çizen Dinç, şöyle devam etti: “Bilişim alanındaki gelişmelerin finans

sektöründe iş modellerini nasıl değiştirdiğini ve yarattığı fırsatları görüyoruz. Burada rekabet gücü kazanmanın yolu da yazılımda Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Finans Teknopark ‘ta özellikle finans sektörüne yönelik yazılım geliştiren şirketlere öncelik tanıyarak, ülkemizin bu alandaki rekabet gücünü artırmayı amaçlıyoruz. Teknopark bünyesinde yer alacak finans sektörüne yazılım üreten firmaların bir arada olması finans sektörü için üretken bir ekosistem oluşturacaktır. Teknopark'ın sermaye piyasası ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlere oldukça yakın bir noktada kuruluyor olması da önemli bir sinerji meydana getirecektir. Teknopark'ın Borsamız kampusunda yer almasını, Borsa İstanbul ve iştirakleri ile etkileşim açısından da önemli görüyoruz. Grup olarak İstanbul Finans Merkezi programının teknoloji ayağında öncü konumdayız. Bu çerçevede Teknopark projesi ile İFM programına teknoloji konusunda önemli katkı yapmış olacağız.”

Yayınlanma Tarihi:16:24,