Sözcü Plus Giriş

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, tahvil ihraççısı Türk şirketlerinin Türk Lirası’nda devam eden değer kaybından kaynaklı olarak ortayama 0,8x kaldıraç artışıyla karşı karşıla kaldıklarını bildirdi. Fitch, kaldıraç oranında bu artışın bazı ihraççıların 2015 sonunda negatif kredi notu tetikleyicilerini aşmalarına neden olabileceğine inandığını vurguladı.

Gıda şirketlerinin sınırlı döviz gelirleri nedeniyle 2015’te negatif kaldıraç yol haritalarını tebt edeceklerini öngören Fitch, kaldıraç oranının ortalama 1,5x artabileceğini vurguladı. Geçmişte bakıldığında gıda şirketlerinin fiyat artışlarını bir gecikme ile müşterilerine yansıtabildikleri belirten Fitch, bununla birlikte Yaşar Holding ve Coca-Cola İçecek’in fiyat artışlarının müşterilerine yansıtma kabiliyetlerinin önceki fiyat artışları ve zorlu ekonomik ortam dikkate alındığında kısa vadede sınırlı olabileceğine işaret etti.

Türk telekom şirketlerini ciddi döviz riskleri olduğunu, nakit akışlarının ise neredeyse tamamen yerel para cinsinden gerçekleştiğini belirten Fitch, TL’de değer kabının bu sektördeki Türk şirketlerinin kaldıraçlarını 2015 yılında ortalama 0,8x artıracağını öngördü.

Fitch, imalatçıların ise güçlü ihracat gelirleri nedeniyle TL’de değer kaybına daha az hassas olduklarını anlatan Fitch, bu sektörde kaldıraç artışının 0,5 puan gibi sınırlı düzeyde kalmasının beklendiğini vurguladı.