Sözcü Plus Giriş

Fitch’den Yunanistan açıklaması!

Fitch Ratings, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödeme yapamaması halinde, bu durumu temerrüt olarak değerlendirmeyeceğini açıkladı.

23:56 -
Fitch’den Yunanistan açıklaması!

Fitch Ratings’in internet sitesinde yapılan açıklamada, Yunanistan ve kreditörleri arasında uzun süredir devam eden müzakerelerin, ülkenin kredi profiline yönelik riskleri artırdığı ifade edildi.

Fitch'ten bankacılık uyarısı

Fitch’ten bankacılık uyarısı

“Yunan hükümeti ve resmi kreditörleri arasında süren görüşmeler, anlaşma için siyasi irade olduğunu gösteriyor. Fakat anlaşmaların zaman alan ve genellikle fikir ayrılığına sebebiyet veren yapısı, Yunanistan’ın ve Yunan bankalarının kredi profiline yönelik önemli riskleri artıyor” ifadelerine yer verilen açıklamada, son görüşmelerin de sonuçsuz kaldığına işaret edildi.

Buna karşın, cumartesi günü yeni bir toplantı yapılacağının belirtildiği metinde, tarafların anlaşmaya varmasının, Yunanistan’ın kontrol edilemeyen bir temerrüde düşmesi ve Avrupa Birliği’nden çıkmasına yönelik kısa vadeli riskleri azaltacağı kaydedildi.

Fitch'ten önemli uyarı!

Fitch’ten önemli uyarı!

“Temerrüt olarak değerlendirilmez”

Öte yandan, olası bir anlaşmanın, Yunanistan’ın IMF’ye 30 Haziran’a kadar yapması gereken borç ödemesinden sadece günler önce gelebileceğine vurgu yapan Fitch, açıklamasında, “Anlaşmanın, resmileşmesi için Yunan ve Avro Bölgesi parlamentoları tarafından onaylanmasının yanı sıra Yunan hükümetinin hızlı reform düzenlemelerine gitmesi gerekecek” tespitine yer verdi.

Türkiye'ye şok uyarı

Türkiye’ye şok uyarı

Ancak, anlaşma tarihinin belli olmamasının ülkenin IMF’ye zamanında ödeme yapamaması ve sermaye kontrolü uygulamaya başlaması riskini yükselttiği ifade edilen açıklamada, “Fitch’in ülkelere yönelik kredi notu resmi kreditörlere değil, özel sektöre yönelik mali yükümlülükleri yansıttığından, Yunanistan’ın IMF’ye ödeme yapmaması temerrüd olarak değerlendirilmez, ancak kredi notunu olumsuz etkiler” denildi.

Derecelendirme kuruluşu, mayıs ortasında Yunanistan’ın yerli ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını “CCC” olarak teyit etmişti.

Hazine borçlansa daha ucuza gelir

Hazine borçlansa daha ucuza gelir

Yarın kritik gün

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, Yunanistan’daki mali krizin görüşüldüğü Brüksel’de kreditörlerle uzlaşma sağlanamaması üzerine Atina’ya dönerek acilen bakanlar kurulunu toplama kararı aldığı bildirildi.

Akşam saatlerinde Başbakan Çipras başkanlığında toplanması kararlaştırılan bakanlar kurulunda, yarın Brüksel’de gerçekleştirilecek kritik Eurogroup toplantısı öncesinde kreditörlerin son teklifleri değerlendirilerek, Yunanistan’ın bundan sonra izleyeceği strateji belirlenecek.

Yunanistan’ın ay sonundan önce 1,5 milyar avrosu IMF’ye, 5,2 milyar avrosu Avrupa Birliği’ne olmak üzere toplam 6,7 milyar avroluk borç ödemesi gerekiyor.

Fitch'ten bankalar için olumlu değerlendirme!

Fitch’ten bankalar için olumlu değerlendirme!

Yunan bankalarının mevduatları eriyor

Yunanistan’ın temerrüde düşme riskinin artması, en çok bankacılık sektörünü vuruyor.

Yunanistan merkez bankası, banka mevduatlarının Mayıs sonu itibarıyla 3,8 milyar avro düşerek 129,9 milyar avroya gerilediğini açıkladı. Mevduatlar Kasım 2014’ten bu yana yaklaşık yüzde 21 azaldı.

Son güncelleme: 23:58 26.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more