Sözcü Plus Giriş

Ford Otosan’da son çağrı!

Bursa’daki Renault ve Tofaş fabrikalarında başlayan işçi eyleminin sıçradığı Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarında bir grup işçi hala işbaşı yapmadı

Güncellenme: 20:50, 25/05/2015
Ford Otosan’da son çağrı!

Ford Otosan'dan yapılan açıklamada ise ‘Mazereti olmadan işbaşı yapmayanlarla yollarımız ayrılacak’ denildi.

Fabrikada normal üretim sürmesine rağmen kritik noktalardaki personel sıkıntısı nedeniyle aksamalar meydana geldiği belirtilirken, Ford Otosan yönetimi bugün bir duyuru yayınlayarak, eylemlerin şirketin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markaya, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücüne, ihracata ve çalışanlara zarar verecek seviyeye geldiği belirtildi. Makul bir mazeret bildirmeden halen işbaşı yapmayanların da işlerinin başına dönmesini, aksi takdirde İş Kanunu gereği iş akitlerinin feshi konusunda prosedür başlatılacağını bildirdi.

TOFAŞ'tan beklenen açıklama

TOFAŞ’tan beklenen açıklama

 

Ford Otosan Gölcük Fabrikası'nın önünde bugün de sayıları 300'ü aşan işçi işbaşı yapmayarak bekleyişlerini sürdürürken, bugün öğlenden sonra Ford işvereni bir duyuru yayınladı.

“Değerli çalışma arkadaşlarım” diye başlayan ve gelen talep üzerine görüşme yapıldığı belirtilerek bulunulan öneriler şöyle sıralandı:

– Üretimin başında olacak ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiç bir çalışanımızın işine son verilmeyeceği,

– Çalışma barışının sürmesi yönünde iyi niyet göstergesi olarak toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin destek çalışması kapsamında Mayıs ayı sonunda çalışanlarımıza net 1.000 TL tutarında destek yapılacağını,

– Yürürlükte olan toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin toplam geliri iyileştirmek adına sağlayabileceğimiz et katkı için de çalışma yapıp en geç bir ay içinde önerimizi ileteceğimizi,

– Bu sürecin başladığı Bursa ilimizde dahi yaygın bir mutabakatın sağlandığı bir ortamda bu taleplerin kabul edilmesinin mümkün olmadığını kendilerine ilettik.

O fabrikada üretim başladı

O fabrikada üretim başladı

 

Kanunen geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin tamamlanmasından aylar sonra başlatılan ve yasa dışı bir şekilde sürdürülen eylemler şirketimizin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markamıza, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücüne, ihracatımıza ve her şeyden önce siz değerli çalışanlarımıza zarar verecek bir seviyeye gelmiştir.

Ford üretime yeniden başlıyor

Ford üretime yeniden başlıyor

 

Çalışanlarımızın pek çoğu işbaşı yapmışken bugün itibarıyla hala mazeret bildirmeden işbaşı yapmamış bir kısım çalışanımız bulunmaktadır. Üzülerek ve son çare olarak belirtmek isterim ki, sözkonusu durum İş Kanunu uyarınca iş akdini feshini gerektirdiğinden yasal prosedür başlatılarak, makul bir mazereti olmaksızın işbaşı yapmamış olan çalışanlarımız ile yollarımızın ayrılması zaruretinde kalınacaktır. Baskı altında işbaşı yapamayan çalışanlarımızın bugünden itibaren ilk vardiyalarında işbaşı yapmaları halinde mazeretleri değerlendirmeye alınacaktır.”

Renault işçileri 'direnişe devam' dedi

Renault işçileri ‘direnişe devam’ dedi

 

Yayınlanma Tarihi:19:29,