Gümrükte büyük skandal! Bu vergi kıyağı kime?

Hükümet giderayak gümrüklerde skandal bir karara imza attı.

Gümrükte büyük skandal! Bu vergi kıyağı kime?

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

2014 yılından bu yana mobilyadan halıya, çatal bıçaktan elektrik süpürgesine kadar yüzlerce ithal ürüne getirilen ek vergiler, bazı ithalatçı firmalara iade edilecek. Türkiye'deki gümrüklerden resmi belge getiremeyen ithalatçılar, yeni kararla örneğin bir şoföre taşıma belgesi düzenletip yüzde 50'lere varan ilave gümrük vergisinden kurtulabilecekler.

Vergiden kurtulacaklar

Hükümet, Resmi Gazete'nin dünkü (Çarşamba) sayısında ithalat vergisiyle ilgili eşi benzeri görülmemiş bir Bakanlar Kurulu Kararı yayımladı. 2015/8042 sayılı İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ismini taşıyan bu düzenlemeyle, 2014 ve 2015 yıllarının çeşitli aylarında yayımlanmış, farklı ithal ürünlere yüzde 25 ila yüzde 50 oranlarında ilave gümrük vergisi getiren tam 7 kararname değiştirildi. Yapılan değişiklikle, bazı ithalatçı firmalar ilave gümrük vergisinden kurtarıldı. Hatta yasa gereği ilave gümrük vergilerini ödemiş olan bazı firmalara bu vergileri devletten geri alma hakkı getirildi.

Gemiye yüklenmişse zaten vergi yok

Yerli üretimi desteklemek, cari açığı azaltmak gibi nedenlerle zaman zaman bazı ürünlerin ithalatına ilave gümrük vergisi getiriliyor. İlave vergi kararının yayımlandığı tarihten önce deniz, kara, demiryolu ya da hava taşıtına yüklenen ithal eşyalara ise ilave vergi uygulanmıyor. Ancak bunun için ithalatçılardan, yapılan bu ithalatı bir ay içerisinde gümrük beyannamesiyle kanıtlamaları isteniyor. Gümrük beyannameleri resmen tescil edilmeyen firmalar ise getirdikleri ithal ürünler için yasa gereği ilave vergi ödüyor.

Bu kıyak kime?

Yeni düzenlemeyle ise, yasal çerçeve ve teamüllerin tamamen dışına çıkıldı. Verginin yükseldiği tarihte malın yüklendiğinin ispatı, resmi belge olan beyannamenin tescili yerine herhangi bir yerden alınabilecek ‘taşıma belgesi'ne indirgendi. Daha önce 7 ayrı kararla ilave vergi getirilen ürünler için, “Türkiye'ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşya için ilave gümrük vergisi tahsil olunmaz” ibaresi eklendi. Bir diğer maddeyle de ‘taşıma belgesi' getiren ithalatçılara, daha önce ödedikleri tüm yasal vergi ve harçların iade edileceği hükme bağlandı. Buna göre, önümüzdeki bir ay içerisinde bir yerlerden taşıma belgesi bulup getiren ithalatçılar devletten yüklü vergi iadesi alabilecek.
 
İşte karardan etkilenecek ithal ürünler ve karar tarihleri:

30 Eylül 2014 (halı, kilim vb) 26 Ocak 2015 (çatal, bıçak, tıraş bıçağı vb),  6 Mayıs 2015 (Mobilya vs), 18 Mayıs 2015 (demir çelikten eşya), 18 Mayıs 2015 (Elektrikli süpürge vb), 25 Mayıs 2015 (Bavul, çanta vb) 25 Haziran 2015 (çelik tel, çivi vb)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...