Reklamsız Sözcü

Haberleşmeye 2 bin 700 lira ödedik

Türkiye’de sabit telefon, internet ve cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri yaklaşık 2 bin 700 lira oldu.

android-time 16:16
Haberleşmeye 2 bin 700 lira ödedik
Türkiye’de sabit telefon, internet ve cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri yaklaşık 2 bin 700 lira oldu.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye'de 2015 yılında sabit telefon ile interneti bulunan ve her bireyi cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 224 TL olduğunu açıkladı. Yapılan çalışma neticesinde Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin geçen seneye göre yüzde dörtlük bir artışla yıllık 2 bin 695 TL'ye ulaştığı belirtildi.

Foto: Shutterstock

Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER'in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda bir sabit telefon ve bir İnternet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 224,6 TL harcadığı belirlendi.

2015 3. Çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu'na göre sabit telefona aylık ortalama 23,5 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 24,83 TL'ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 41,7 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV'nin yanı sıra, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve İnternet bağlantısı için yüzde 5 Özel İletişim Vergisini de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen toplam 60 TL vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 224,6 TL'ye, yılda ise yaklaşık 2 bin 695 TL'ye ulaşıyor. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more