Reklamsız Sözcü

Halk Bankası ve BDDK’ya 2.5 milyarlık suç duyurusu

CHP Milletvekili Pekşen, 2.5 milyar liralık batağa neden olduğu iddiasıyla Halkbank ve BDDK hakkında suç duyurusunda bulunacak.

android-time 09:40
Halk Bankası ve BDDK’ya 2.5 milyarlık suç duyurusu
CHP Milletvekili Pekşen, 2.5 milyar liralık batağa neden olduğu iddiasıyla Halkbank ve BDDK hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Erdoğan SÜZER

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Halk Bankası'nın yöneticileri hakkında suç duyurusu. Aynı zamanda avukat olan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Halk Bankası'nda bankacılığın tüm rakamlarını alt üst edecek düzeyde 2,5 milyar liralık zimmet suçu işlendiğini, bu suçun işlenmesinde BDDK'nın ağır ihmali olduğunu savundu.

Foto: SÖZCÜ – Haluk Peşken (sağda)

Sayıştay'ın vurgunu önlemek için hazırladığı raporlarla elinden geleni yaptığını ifade eden Pekşen, buna rağmen banka yönetiminin Bankacılık Kanunu'na aykırı işlemleri ve BDDK'nın da olaya seyirci kalması sonucu vurgunun yaşandığını öne sürdü. Pekşen, 2,5 milyar liralık kredi batağıyla ilgili olarak Halk Bankası'nın yönetim kurulu üyeleri hakkında “zimmet suçu” BDDK hakkında ise “görevi suistimal” ve “görev suçu” işledikleri gerekçesiyle bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

SAYIŞTAY VURGUNU GÖRMÜŞ

Haluk Pekşen, suç duyurusunun ayrıntılarına ilişkin bilgi verirken, kredinin yasalara aykırı bir şekilde teminat alınmadan verilişi ve sonunda da batışının Sayıştay raporlarında ayrıntısıyla yer aldığını söyledi. Pekşen, 2012 yılı Sayıştay Denetim Raporu'nun 120 ve 125'inci sayfalarında Halk Bankası'nın Anadolu kurumsal şubesinden 4787 numaralı grup firmasına (Yıldızlar SSS Holding) kısa aralıklarla teminatsız kredi verildiği bilgisinin yer aldığına dikkat çekti. Pekşen, raporlarda bu firmaya, Eylül 2011'de 250 milyon dolar nakit, 40 milyon dolar gayri nakdi kredi açıldığı ve Aralık 2011'de 450 milyon dolar nakit, Aralık 2012'de 95 milyon dolar ilave ile 575 milyon dolara yükselen kredilerin yönetim kurulu kararıyla yeniden yapılandırıldığı bilgisinin yer aldığını bildirdi. Kredi ve yapılandırmalar karşılığında firmadan ipotek alınmadığı gibi devlete ait hazine arazilerinin teminat gösterildiği, bunların da doğal olarak işleme konulamadığının rapora yazıldığını söyledi.

BATTIĞINI ANLADI, ZARAR YAZDI

Sayıştay raporunda Halk Bankası'nın geri dönmeyen krediler için Eylül 2013'te 909 milyon lira karşılık ayrıldığı bilgisinin yer aldığını belirten Pekşen şunları söyledi:

“Sayıştay raporunda açıkça yazmış. Demiş ki, ‘Bu firma hakkında yeterli istihbarat yapılmıyor. Kısa aralıklarla firmalara büyük miktarda nakit ödemeler yapıldı. Firmaların öz kaynakları yetersiz, işletme sermayeleri negatif, bilançoları zararlı ve diğer bankalara aşırı borçlu.' Sayıştay açık açık, ‘bu firma batmış' diye uyarmış. Sonra beklenen sonuç gerçekleşmiş, banka alacaklarını tahsil edemeyip krediden ümidini kesince, kredinin battığını anlayınca 2012 bilançosuna 1.9 trilyon zarar yazılmış.”

BANKA KONTROL ALTINDA

HALUK Pekşen, kredi batağıyla ilgili olarak bağımsız denetim şirketinin de 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında birbirinden farklı raporlar yazdığını, ilk iki yıl yönetimi ibra eden şirketin daha sonra ibradan vazgeçtiğini belirtti. Bankalar Kanunu'nun bankaları denetlemesi ve tasarruf sahiplerinin paralarını koruması konusunda BDDK'ya görev verdiğini, buna karşılık BDDK'nın bu  görevini ihmal ettiğini ifade eden Pekşen, “Bir zimmet suçlusu örgütsel yapıyla Halk Bankası kontrol altındadır” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:4129.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more