Sözcü Plus Giriş

Hamdi Ulukaya’ya ‘İnsani Yardım’ ödülü

Servetinin yarısından fazlasını mülteci krizinin çözümü için bağışlayan Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, ABD'de 'İnsani Yardım' ödülü aldı.

Güncellenme: 17:11, 07/10/2015
Hamdi Ulukaya’ya ‘İnsani Yardım’ ödülü

Foto: Bülten

Amerikan Türk Derneği, ABD'nin Türk yoğurt devi Chobani'nin kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya'yı mülteci krizinin yarattığı insanlık dramını hafifletmeye yönelik politikalara olan desteği nedeniyle  “İnsani Yardım” ödülüne layık buldu. Törende bir konuşma yapan Ulukaya, “Paranız varsa, bağışlayın. Vaktiniz varsa, verin. Sesiniz varsa, yükseltin. Dünyanın geri kalanının; bu milyonlarca kadın, erkek ve çocuğun yabancı değil komşuları olduğunu anlamalarına yardımcı olun.  Onlar da yemek ve barınağı hak ediyor.  Onlar da güven içinde yaşayabilecekleri bir yeri hak ediyor. Herşeyden önemlisi, onlar da kendilerine bize davranılmasını istediğimiz gibi davranılmasını istiyor. Şefkat, sevgi ve itibar istiyor.”

SERVETİNİN YARISINI BAĞIŞLADI

Chobani'nin kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz yıl ülkelerindeki savaş nedeniyle yaşanan şiddetten kaçmaya çabalayan mülteciler için 2 milyon ABD Doları bağışlamıştı. Ulukaya bu yıl da, fikir babalığını Bill Gates’in yaptığı ve ABD’nin en zenginlerinin, varlıklarının en az yarısını hayır kurumlarına bağışladığı The Giving Pledge sözleşmesini imzalayarak, şahsi servetinin büyük kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulmak amacıyla çalışan organizasyona bağışladı. Ulukaya aynı zamanda savaş gibi nedenlerle vatanını terketmek zorunda kalan mültecilere acil yardım eli uzatmak ve bu insanlık dramını hafifletmeye yönelik politikalara destek olmak için kendi şahsi vakfı Tent'i kurdu. Ulukaya, daha çok insana daha kaliteli yiyecek sağlamayı amaç edinmiş destek kuruluşlarına Chobani’nin kârının yüzde 10'unu da bağışlıyor.

Amerikan Türk Derneği, FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin’e de; Türkiye'de eğitim, sağlık ve kırsal kalkınmayı desteklemek üzere yaptığı 420 milyon ABD dolarını aşan bağışları nedeniyle “Hayırseverlik” ödülü verdi.