Sözcü Plus Giriş

Hisarcıklıoğlu’ndan iş dünyasına kritik uyarı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Sürprizlere hazır olun

Güncellenme: 15:43, 02/05/2015
Hisarcıklıoğlu’ndan iş dünyasına kritik uyarı

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya topladığı işadamlarına ekonominin içinde bulunduğu durumu anlattı, “sürprizler kapıda, dikkatli olun, tedbirli olun” uyarısında bulundu.

TOBB'un 71.Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Seçimsiz yapılan genel kurul toplantısına Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural katılarak birer konuşma yaptı. Ana teması Çanakkale Zaferi olan genel kurula ilk kez katılan Davutoğlu heyecanı düşük konuşmasına TOBB delegelerinden cılız alkış alırken en yüksek alkış Kılıçdaroğlu'na geldi. Kılıçdaroğlu'nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasında ekonominin içinde bulunduğu duruma yönelik riskleri iç ve dış sorunları örnek göstererek anlattı. 2015'in küresel ekonomide sürprizlerle dolu bir yıl olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “ABD, AB, Rusya ve Çin ekonomileri dalgalı bir seyir izliyor. AB ekonomisinde canlanma devam ederse ancak Türkiye olumlu etkilenecek. Bu yıl Hindistan hariç tüm gelişen ekonomiler yavaşlıyor. Dünyanın en büyük 20 ekonomisi geçen yıl yüzde 3,4 büyümüştü. Bu yıl orada da gerileme olacak. Gelişen ülkeler bu yıl daha az büyüyecek. Hepimiz için söylüyorum. Sürprizlere hazır olup risklerden uzak durmakta fayda var” dedi.

İKİ KAT TEDBİRLİ OLUN

Hisarcıklıoğlu, Türkiye için durumun daha da sıkıntılı olduğuna işaret ederken, “Ülkemize baktığımızda bizim dünya genelinden iki kat daha fazla tedbirli ve dikkatli olmamız gerekiyor. Düşen petrol fiyatları dış ticaret açığını olumlu etkilerken ihracat, turizm ve yatırım ve uluslar arası müteahhitlik işlerimizi kısıtlıyor” dedi. Ekonomideki öncü göstergelerin çoğunun büyümede zayıf bir görünümü işaret ettiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “İç piyasada hem işler durgun, hem de tahsilatta özellikle de çeklerde giderek artan ölçüde sorun yaşıyoruz. 2015 düşe kalka yol alacağımız bir yıl olacak” uyarısında bulundu.

KUR ARTIŞI YATIRIMI ETKİLİYOR

Hisarcıklıoğlu, inşaat sektöründeki yüksek rantı üstü kapalı olarak eleştirdi, “Ülkemizdeki kısıtlı kaynakların daha az katma değerli alanlar yerine sanayi yatırımına yönelmesini sağlamalıyız” dedi.  Hisarcıklıoğlu, döviz kurundaki aşırı oynaklığın şirketlerin yatırım ve üretim kararlarını olumsuz etkilediği uyarısında bulundu, bu soruna önlem geliştirilmesini istedi.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki seçimlerin Türkiye'nin yeniden ayağa kalkması için büyük fırsat olacağını belirtirken yeni kurulacak hükümetten damga vergisi ve peşin vergi ile elektrikte TRT payının kaldırılmasını istedi. Verdikleri yanlış kararlarla işletmeleri zora düşüren bürokratlara ceza verilmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, her yıl olduğu gibi yine bankaları eleştirdi.

AKREDİTASYONLU İLK GENEL KURUL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde TOBB'dan isteği üzerine başlatılan yoğun güvenlik önlemleri Başbakan Davutoğlu için de devam etti. TOBB delegeleri, davetliler ve gazeteciler salona girebilmek için iki ayrı x-ray cihazından ve manyetik kart okumalı 4 ayrı kapıdan geçerek girebildi.

TOBB tarihinde ilk kez basına akreditasyon uyguladı. Toplantıya gelen tüm gazetecilerin önce dışarıdaki bir bölümde kayıtları yapıldı. Kayıt sırasında fotoğrafları çekilen gazetecilere kapılardan geçebilmek için birer manyetik kart verildi. Başbakanlık'tan bir görevli gazetecilerin kayıtları sırasında isimleri tek tek kontrol etti. Başbakanlık listesinde kurumları akredite olmayan gazete ve ajansların muhabirlerine kart verilmedi. Başbakanlık'ın TOBB'da uyguladığı akreditasyon engeline Zaman ve Bugün gazeteleriyle Cihan Haber Ajansı ve STV muhabirleri içeri alınmadı.

Önlemlerin yanı sıra bu yıl TOBB genel kurulu için ilk kez gazetelere davetiye gönderilmedi. Bir gün önce yapılan TOBB kokteyli ve genel kurul toplantıları davetiyesiz, sadece basın duyurusuyla bildirildi. Başbakan Davutoğlu, konuşması sırasında Çanakkale kadar önemli bir savaş olan Kut'ül Ammare zaferini kürsüden anlatırken 1916 yerine 2016 tarihini ifade etmesi salonda gülüşmelere yol açtı.

Seçim gezileri nedeniyle yurdun dört bir yanına dağılan bakanların TOBB genel kuruluna katılmaması dikkat çekti. Davutoğlu ile birlikte sadece Ali Babacan TOBB'a katıldı. İş dünyasından sorumlu bakanlık olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin salonda olmaması eleştiri konusu oldu.