Sözcü Plus Giriş

İşte Merkez’in faiz kararı

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı tamamlandı

Güncellenme: 15:45, 20/05/2015
İşte Merkez’in faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mayıs ayı faiz kararını açıkladı. Banka politika faizinde ve diğer faiz araçlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,50 düzeyinde tuttu. Faiz koridoru yüzde 7,25-yüzde 10,75 seviyesinde kaldı. MB O/N borçlanma imkanı faizini de yüzde 10,25’te basit tuttu.

KREDİ BÜYÜME HIZI MAKUL DÜZEYDE

Merkez Bankası'nın açıklaması ise şu şekilde: “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

KURDAKİ OYNAKLIK İYİLEŞMEYİ SINIRLANDIRDI

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Ancak döviz kurlarında son dönemde yaşanan oynaklıklar, Enflasyon Raporunda belirtildiği gibi, çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırlandırmıştır. Bu çerçevede, küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alındığında, para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir.

KARARLARI ENFLASYONDAKİ İYİLEŞME BELİRLEYECEK

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.”

Yayınlanma Tarihi:14:06,