Reklamsız Sözcü

Akaryakıt sektörü olağandışı büyüdü

Akaryakıt sektörü, Güneydoğu’daki olaylar nedeniyle yurda giren kaçak yakıt miktarındaki düşüş sayesinde yüzde 10’luk bir büyüme oranı yakaladı.

android-time 09:30
Akaryakıt sektörü olağandışı büyüdü
Akaryakıt sektörü, Güneydoğu’daki olaylar nedeniyle yurda giren kaçak yakıt miktarındaki düşüş sayesinde yüzde 10’luk bir büyüme oranı yakaladı.

Sayime BAŞÇI

Düşen petrol fiyatlarının gölgesinde bu yıl daha çok zam-indirim tartışmaları ile gündeme gelen akaryakıt sektörü, 2015'i ‘olağandışı' olarak tanımlanan yüzde 10'luk büyüme ile kapatmaya hazırlanıyor.

Foto: Depophotos

Genellikle yıllık yüzde 3-5 arasındaki büyüme rakamlarına ulaşan akaryakıt sektörünün bu çıkışının ardında ise 3 dikkat çekici temel sebep var. Benzin ve motorinde art arda yaşan fiyat düşüşleri ile birlikte tüketimde artış yaşayan sektör, 3. köprü ve 3. havalimanı gibi ‘mega' projelerdeki lojistik hareketlilik nedeni ile yeni müşteri kazandı. Ancak büyümedeki en dikkat çekici etken ise son bir yılda Güneydoğu Anadolu'da yaşanan olaylar sonrası yurda giren kaçak akaryakıt miktarındaki azalış oldu. Sektör bu sayede kayıtlı satışlarını büyük oranda artırdı.

KAÇAK HENÜZ BİTMEDİ

Opet Petrolcülük Genel Müdürü Cüneyt Ağca, Türkiye'ye kaçak akaryakıtın 2 yerden geldiğini söyledi. Ağca, “Birincisi denizden diğeri de kara sınırlarından ki burada en büyük giriş Güneydoğu'dan. Son dönemlerde yaşanan sıkıntılar bu bölgedeki kaçağı azalttı. Bunu o bölgedeki akaryakıt satışlarındaki artıştan fark ediyoruz. Sıfırlandığını söyleyemeyiz ancak, bir oran vermesem de o bölgede ve diğer istasyonlarda kaçağın azalması ile birlikte ciddi bir artış söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

5'TE BİRİ EL DEĞİŞTİRDİ

Döviz kurlarındaki hareketlilik nedeni ile fiyatlarda dalgalanmalar olduğunu anlatan Ağca sektörün kâr marjlarında litre başına yaklaşık 12 kuruşluk bir düşüşün olduğunu söyledi. 80 dağıtım firması ve 11 bin istasyondan oluşan sektörün sert rekabet nedeni ile yüksek kâr marjlarına zaten izin vermediğini anlatan Ağca, akaryakıt firmalarının kâr marjlarının petrol fiyatlarından bağımsız olduğuna dikkat çekti.

Cüneyt Ağca, 5 yılda bir yenilenen istasyon sözleşmeleri ile bu yıl sözleşmesi biten istasyonların transfer ve yenileme çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Ağca “Opet olarak bu süreci bayi sayısını ve satışları artırarak kapattıklarını anlatarak “Bizim de akaryakıt istasyonlarımızın 3'te biri sözleşme yeniledi. Sektörün 5'te biri eş değiştirdi. En çok paralar alternatifi olmayan istasyonlara verildi” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ KARLARA DARBE VURACAK

Cüneyt Ağca, akaryakıt ücretinde yapılacak artışın sektörü ciddi ölçüde etkileyeceğini ve akaryakıt istasyonlarının kâr kaybedeceğini anlattı. Ağca, “Bayiler, kâr kaybedince bize gelecekler ve tabii buradan nasıl bir sonuç olacağını kestirmesi zor. Bu marjlar üzerinde bir baskı oluşturacaktır. Diğer taraftan sektördeki fiyatlardan ve vergi oranlarından ben kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum.  Sektörde 2015'te toplanan vergilerin toplamı 60 milyar TL” diye konuştu.

2016’NIN REKLAM YILDIZI ARDA

Cüneyt Ağca, şirket olarak bu yılı yüzde 17.7'lik pazar payı ve 15 milyar lira ciroyla kapatacaklarını kaydetti. Yeni yılda pazar paylarını yüzde 18'e çıkarmayı 1419 olan istasyon sayısına 55 tane daha eklemek istediklerini ifade eden Ağca, 2016 yılı reklam kampanyaları için işbirliği yaptıkları yeni ismi de paylaştı. Ağca, “Bugüne kadar Tarkan, Cem Yılmaz, Ajda Pekkan gibi isimlerle çalıştık. Şimdi, A Milli Takım oyuncusu, Türkiye'nin Barcelona'daki gururu, yıldız futbolcu Arda Turan ile işbirliği yapıyoruz. 2016 yılında yayına girecek olan reklam kampanyamızda Arda Turan başrolde yer alacak ve reklam filmlerinin çekimi İstanbul ve Barcelona'da gerçekleştirilecek” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:2324.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more