Reklamsız Sözcü

Kârdan vazgeçip çalışana odaklandı

Vedat Aydın, grubun 2016 hedeflerini Lüleburgaz fabrikasında açıkladı.

android-time 10:28
Kârdan vazgeçip çalışana odaklandı
Vedat Aydın, grubun 2016 hedeflerini Lüleburgaz fabrikasında açıkladı.

Sayime BAŞÇI

Yatırım hızının hızlı bir düşüş gösterdiği sanayi sektörü asgari ücret düzenlemeleri ve ihracat pazarlarındaki ciddi daralma ile birlikte 2016'da kâr hedefinden uzaklaşıyor.

Foto: Sözcü Gazetesi – Vedat Aydın

“Asgari ücret maliyetlerimizi 2 puan artırıyor. İhracat pazarlarında da ciddi daralma var. Ancak biz, işçi çıkarmadan 6 bin 500 çalışanımız ile devam etmek zorundayız” diyen Zorlu Tekstil Grup Başkanı Vedat Aydın, bu yıl büyüme stratejilerini mevcut pazarlarda katma değeri yüksek, inovatif ürün satışı üzerine kurduklarını söyledi.

TERÖR CİROLARI DÜŞÜRDÜ

Taç, Linens ve Valeron markaları ile ağırlıklı olarak ev tekstili alanında üretim yaptıklarını belirten Aydın, geçen yıl 300 milyon doları ihracat olmak üzere 650 milyon dolarlık ciro yaptıklarını kaydetti. Zorlu Tekstil Grubu olarak toplam 12 şirket ile 6 bin 500 çalışana istihdam sağladıklarını anlatan Aydın, “Gündemimizde sıkıntılı bir sürü konu var ancak onlara konsantre olursak 6 bin 500 kişiye iş sağlayamayız. Tabii ki problemler var ancak biz fabrikayı çalıştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Gelecek yıl için toplamda yüzde 16'lık büyüme hedeflediklerini ancak bunun ihracat ve inovatif ürün odaklı olacağını kaydeden Aydın, iç piyasada Doğu ve Güneydoğu gibi belirli pazarların kapandığını söyledi. Aydın, terör olayları nedeni ile Suriye ve Irak'a ürün akışlarının da durduğunu ve Türkiye'nin doğu illerinde eski ciroları bulamadıklarını kaydetti.

RUS PAZARI BİTME NOKTASINDA

Aydın, dış pazarlarda ise genel ihracat düşüşünün mevcut pazarlardaki daralmalar ve çıkışlar nedeni ile devam edeceğine işaret etti. Rusya'da uçak krizinden önce yaklaşık 2 yıldır rubledeki değer kaybı ve ekonomik sıkıntılar nedeni ile zaten küçülme yaşandığını anlatan Aydın, son siyasi gerilimlerin ise pazarı kapanma noktasına getirdiğini anlattı. 2 yıl öncesine kadar 50 milyon dolarlık ihracat yaptıkları Rusya'da bu yıl ancak 4-5 milyon dolarlık rakamlara ulaşabileceklerini kaydeden Aydın, tekstil pazarındaki Rusya etkisi ile ilgili olarak, “2 yıl öncesine kadar 200 kişilik bir kadromuz vardı. Şimdi 45 kişiye düştü” dedi.  Aydın, ihracat pazarlarında ise Euro/ dolar paritesindeki bozulma dolayısıyla 20 milyon dolar kaybettiklerini de dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET MALİYETİ ARTIRIR

Asgari ücretin 1.300 liraya çıkarılmasının maliyetleri artıracağını dile getiren Vedat Aydın, devletin destek vermemesi durumunda çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalacaklarını anlattı. Aydın, asgari ücretin maliyeti 2 puan artıracağına işaret ederek, “Bunun en azından bir puanını devlet karşılasa rahatlarız” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more