Sözcü Plus Giriş

Kriz kahininden yeni kehanet

Roubini: Faiz kargaşası beklemeyin

Güncellenme: 10:43, 13/05/2015
Kriz kahininden yeni kehanet

Kriz Kahini olarak bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini, ABD Merkez Bankası Fed'in faizleri artırmaya başlamasının ardından piyasalarda bir “faiz ayaklanması” yaşanmayacağını, Fed'in hamlesine yönelik piyasaları önceden bilgilendirdiğini ve yatırımcıların kendilerini buna göre pozisyonlandırdığını belirtti.

CNBC kanalına konuşan Nouriel Roubini, “Fed'in faizleri artırması büyük bir sürpriz yaratmayacak. ABD ekonomisi iyileştikçe, enflasyon yükseldikçe, kademeli olarak uzun vadeli faizler de yükselecek” dedi.

Roubini, Fed'in atacağı adımın kısa vadeli dalgalanmalar yaratabileceğine işaret etti.

Roubini, “Kısa süreli olarak, Fed'in faizleri yükseltmesiyle, piyasalarda likidite azalacak ve bunun ABD ve Avrupa ülkelerinin tahvillerinde dalgalanma yaratması mümkün” dedi.

Kriz Kahini Fed'in adımının borsalarda da hareketlenme yaratacağına işaret etti.

“ASIL ENDİŞEM”

Roubini asıl endişesinin ABD ekonomisinin düşük enflasyon, düşük büyüme ve yüksek işsizlik döngüsünden yavaş çıkması olduğunu belirtti.

“SANAT PİYASASINDA BALON VAR”

Roubini, şu anda sanat piyasasında bir balon oluşmaya başladığına işaret etti ve bunun da bir varlık balonu kadar dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Gerçekte bakıldığında  da dün düzenlenen bir müzayede de Pablo Picasso'nun “Les femmes d'Alger (Version ‘O')” adlı tablosu 160 milyon dolarlık fiyat etiketiyle bir müzayedede satılan en pahalı eser oldu. Ücretler ve komisyonlar dahil, tablonun fiyatı 179,3  milyon dolara kadar çıktı.

Roubini, balon endişenin bu satış sonrasında başladığını da sözlerine ekledi.