Sözcü Plus Giriş

Krizin Volkswagen’e faturası 54 milyar dolar!

Patlak veren emisyon skandalı nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Alman otomotiv devi Volkswagen’in zararı her geçen gün artıyor.

Güncellenme: 11:06, 01/10/2015
Krizin Volkswagen’e faturası 54 milyar dolar!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen'de sular durulmuyor. CEO'su istifa eden, milyarlarca dolarlık ceza ile karşı karşıya kalan şirketin emisyon krizi nedeniyle ödeyeceği faturanın miktarı 50 milyar doları aşıyor. Fortune'un yaptığı bir hesaba göre 19 Eylül Cuma günü ortaya çıkan emisyon skandalının bugüne kadar Alman otomotiv devine faturası 54 milyar dolar.

ARAÇ BAŞINA 37 BİN DOLAR

ABD'de yapılan araştırmaya göre sadece ABD'de 11 milyon aracın emisyon testinde hile yapıldı. Şirket egzoz gazı emisyon testlerinde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı. Araç başına 37 bin dolar ceza ödenmesi gündemde. Bu ceza bazı modellerin fiyatından bile yüksek. Öte yandan geçen haftadan bu yana Frankfurt'ta işlem gören VW hisseleri yüzde 30'a yakın düştü. Şirket piyasa değerinden 28 milyar dolar kaybetti. Ayrıca şirket araçların emisyon testlerindeki sorunların giderilmesi için 8 milyar dolar harcayacak.

Ayrıca Volkswagen, İsveç'te  224 bin 746 aracı geri çağıracağını açıkladı. Volkswagen skandalından İngiltere'de de 1.2 milyon araç etkilendi

ÇALIŞANLARI SUÇLADI

Bu arada, Volkswagen yönetim kurulu üyesi Olaf Lies, egzoz emisyon testlerinde şirket çalışanlarının suç işlediğini söyledi. BBC'ye konuşan Lies çalışanlarını sorumlu göstererek, “Hileli yazılım indirenlerin şahsi sorumluluk alması gerekiyor” dedi.
Suçlamaları değerlendiren Olaf Lies, yönetim kurulunun yaşanan sorunlardan en son yaptıkları toplantıda haberdar olduğunu belirtti. Zararın giderilmesi için ne kadar ödemesi gerektiği konusunda bir fikri olmadığını vurgulayan Lies, “ Eminim çok sayıda insan zararları nedeniyle dava açacaktır. ABD'de tam bir güvenle araçlarımızı alan ve hayal kırıklığına uğrayan insanlardan utanıyorum” dedi.

ARTIK ESKİ VW OLMAYACAK

Diğer taraftan Volkswagen'de (VW) ortaya çıkan emisyon skandalı hakkında Federal Ekonomi Bakanı Wolfgang Schauble'den açıklama geldi. Schauble, Volkswagen'in artık eski Volkswagen olamayacağını belirterek, “Skandal açgözlülüğün sonucu” şeklinde konuştu. (SÖZCÜ)