‘MB Başkanı’nı orta yerde dövdüler!’

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli milletvekili Emin Haluk Ayhan, Türkiye’de büyümenin tepetaklak gittiğini ve ihracatın düşüşe geçtiğini öne sürerek,

‘MB Başkanı’nı orta yerde dövdüler!’

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Hükümetin ekonomik politikalarını SÖZCÜ'ye  değerlendiren Ayhan, faiz politikası nedeniyle hükümetle ters düşen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın da ”Orta yerde dövüldüğünü” ileri sürdü.

”ZARRAB KADAR BİLE”

Ayhan, Türkiye'nin dünyada cari açık veren 5'inci ülke olduğunu da belirterek, kur yükselmesine karşın ihracatın artmadığına dikkat çekti ve şöyle dedi:

“Zaten Ekonomi Bakanlığı yağma Hasan'ın böreği gibi. Makroekonomik dengelerden bile sorumlu olmayan bu bakanlığın oluşumunda bir arıza var. AKP döneminde 800 milyar dolar dış ticaret açığımız var. Bu Türkiye'nin bir yıllık milli gelirine eşit. Büyüme tepetaklak gitti, ihracat düşüşe geçti. Dolar bazındaki milli gelir 2008'den beri altı yıldır orta gelir çukurunda patinaj yapıyor. Cari açığa Rıza Zarrab kadar bile kaynak sağlayamadılar. Adam ne yapsın ülkenin cari açığını yüzde 15 düşürebildi”

GÖNÜL ŞARKISI

AKP'nin ihracatçının başını önüne eğdiğini ileri süren Ayhan, bunu TİM Başkanı'nın da teyit ettiğini söyledi. “İhracatçıya ‘gönül' şarkısını çaldırmaya başladılar. Başın önü eğilmesin aldırma gönül aldırma, ağladığın duyulmasın aldırma gönül aldırma' diyorsunuz” diye konuştu.

“GÖREVDEN ALACAKLAR”

Ayhan, MB Başkanı Başçı'nın görevden alınacağını da ima ederek’ ‘Merkez Bankası Başkanı'nı oraya buraya çıkarıp orta yerde dövüyorlar.Zaten değiştirilme vakti geldi. O zaman istedikleri faizi yazabilirler. Denizli başta olmak üzere birçok ilde yatırımcılar sanayi yerine apart otel işine yöneldi. Sanayicinin cebinde keş var. Adam ‘sanayi, ihracat yapıp rezil, kepaze olacağıma, gidip apart alayım' diyor. Apart AKP döneminde oldu. Niye yatırım yapmadığını sorduğum işadamları, ‘Bizim önümüzdeki AKP'liler nereye giderse biz de oraya gidiyoruz. Onlar inşaata gidiyor, biz de oraya gidiyoruz. Ben deli miyim?' diyor. Milli gelirin içinde sanayinin payı düştü, inşaat arttı orası karlı bir alan” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...