Sözcü Plus Giriş

Mehtap Ö. ERTÜRK

Bankalar fonlama sıkıntısının önüne geçmek için yüzde 8'lerde olan vadeli mevduat faizini yüzde 11'e kadar yükseltti
Doların küresel yükselişiyle birlikte yurtiçinde de döviz kurlarında yaşanan hızlı tırmanış, bankaların mevduat ve kredi faiz oranlarını da yükselişe geçirdi. Ocak ayı sonunda bir ay vadeli TL mevduata yüzde 8-9 civarında faiz ödeyen bankalar fonlama sıkıntısı yaşamamak için mevduat toplama yarışına girince faiz oranını yüzde 10 – 11 bandında kadar çıkardılar.

BÜYÜK MÜŞTERİ KAÇMASIN

Tüketici kredi faizlerinde de 1-2 puan artış gözlenirken, bankalar için riskli grupta olan uzun vadeli konut kredilerinde ise yüzde 4'e varan faiz artışları görüldü. Büyük mevduat sahibi müşterilerini kaçırmamak adına ‘tezgah altı' faiz uygulamaya başlayan bankaların yılın ilk yarısında oranları bu dengede tutması bekleniyor. Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler ve yine aynı ayda ABD Merkez Bankası'ndan (FED) beklenen faiz artırımına kadar geçecek olan süreçte herhangi bir değişim yaşanmayacak gibi gözüküyor.
Ancak, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybının ve buna bağlı olarak Türkiye Merkez Bankası'nın (TCMB) likiditeyi kısmaya devam etmesi durumunda mevduat faizlerinde sınırlı da olsa artışın süreceği öngörülüyor.

İŞ SIKI PAZARLIĞA KALIYOR

Özellikle küçük ve orta ölçekli bankaların faizi yüksek tutarak portföy müşterilerine özel teklifler sunma yoluna gitmelerinin yanı sıra diğer bankalardan müşteri kapma yarışı da sürüyor. ‘Hoş geldin' faizi adı altında müşteriye özel faiz oranları teklif edilirken, iş sıkı pazarlığa kalıyor.  Hal böyle olunca, banka şubelerinde önerilen faiz oranları e-mevduat faizlerini bile solluyor. İnternet üzerinde açılan hesaplarda uygulanabilen e-mevduat hesabına uygulanan faiz oranları, operasyon ve şube maliyetleri olmadığı için daha yüksek tutuluyordu.
Ancak bu durum değişti. Örneğin, iki ay vadeli 250 bin TL üstü bir tasarruf için bankaların uyguladıkları e-mevduat faizi yüzde 9 civarında olurken, müşteri bizzat şube yetkilisiyle iletişime girdiğinde yüzde 10.90 faiz oranı önerilebiliyor.  Meblağ arttıkça ve vade uzadıkça e-mevduat ile şubede önerilen faiz aradaki makas da açılıyor. Yüzde 4 – 5.30 bandında olan gişe faizleri ise hiç dikkate alınmıyor.

ŞUBELERİN YETKİSİ ARTIRILDI

Öte yandan, bankalar özellikle tüketici ve tarım kredilerinde kredi kullandırma konusunda şubelerinin yetkilerini de arttırdı. Bir bankanın üst düzey yetkilisi konuyla ilgili değerlendirmesinde, TCMB'nin nisan ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri yükseltme kararı alma ihtimalinin bankalar için risk oluşturduğuna dikkat çekti.  Bu riskin, özellikle uzun vadeli kredi faizlerinde artışa neden olabileceği düşünülüyor.
Faizler yeniden dengeleniyor
Turkish Bank Yönetim Kurulu Danışmanı Tuğrul Belli,  Merkez Bankası'nın bu ay faiz indirim kararı almamasıyla birlikte piyasaların,  kur üzerindeki baskının da bir süre bu şekilde gideceğini öngördüğünü, bunun da bankaların uyguladıkları faiz oranlarını etkilediğini kaydetti.
Belli, Merkez Bankası'nın ağırlıklı ortalama fonlama oranı yüzde 8'le düşük olduğunu belirterek,  “Bankalararası faizler ise yüksek seyrediyor. Böyle bir ölçü de mevduat faizlerine yansıyor. Önümüzde seçim amosferi var, TL  üzerinde baskı devam ettiği sürece yılın ilk döneminde faizlerin biraz normalden yüksek seyretmesini bekliyorum. Bu yeniden bir dengeleme süreci” değerlendirmesinde bulundu.

YÜKSELİŞ KISA SÜRELİ

Mevduat faizlerindeki yükselişin kısa süreli olduğunu ve Merkez'in bu ayki toplantısında faizleri sabit tutma kararından kaynaklandığını ifade eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise “FED'in açıklamalarıyla birlikte, Türkiye Merkez Bankası'nın eli rahatlamış görülüyor. Bu nedenle faizde 25 baz puan indirime gidebilir. Faiz indirimi ile birlikte kredi hatta kredi kartı faizlerinde bile indirim olabilir” dedi.