Moody’s’den MB açıklaması!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, TCMB üzerindeki baskının Türkiye'nin kredi notuna dahil olduğu belirtildi.

Moody’s’den MB açıklaması!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan raporda, TCMB üzerindeki baskının Türkiye’nin kredi notuna dahil olduğu belirtildi.

Türkiye için yabancı yatırımcının psikolojisinin hala önemli olduğuna değinilen raporda, “Türk ekonomisi yurtdışı borçlanmaya bağlı. Kurumlar üzerindeki baskı kredi notu üzerinde de baskı yaratıyor. TCMB üzerindeki baskı kredi notu ile uyumlu değil” denildi.

Moody’s kurdaki oynaklığın artmasının finansman üzerinde risk yarattığını belirtirken, kurumların siyasileştirilmesinin yatırım ortamını olumsuz etkileyeceği yorumu yapıldı. Raporda ayrıca artan baskının altyapı projelerinin finansmanına fazla etkisi olmadığı da ifade edildi.

Raporda not üzerindeki en büyük riskin yurtdışı kaynaklı kırılganlık olduğuna dikkat çekilirken, petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığı desteklediği, ekonominin dış kaynaklara bağımlı olduğu belirtildi.

Ayrıca bankacılık sektörünün not riski yarattığına dair Moody’s tarafından bir açıklama yapılmadığı da raporda yer buldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...