Reklamsız Sözcü

Muratbey inovatif peyniri Burgu için 15 ayrı dava açtı

Muratbey inovatif peyniri Burgu için 15 ayrı dava açtı

android-time 15:17
Muratbey inovatif peyniri Burgu için 15 ayrı dava açtı
Muratbey inovatif peyniri Burgu için 15 ayrı dava açtı

Dünya pazarlarına sunduğu peynir çeşitleriyle Türkiye adına önemli başarılara imza atan Muratbey, inovatif ürünü Burgu’yu ve makinesini taklit edenlere karşı hukuk savaşı başlattı. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, taklit edilen ürünleri için 15 farklı dava açtıklarını vurguladı.

Foto: Bülten/Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol

Türkiye'nin öncü ve yenilikçi peynir markası Muratbey, inovatif ürünü Burgu'yu taklit ederek haksız rekabete neden olan firmalarla hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Muratbey Peynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, taklitçilerin firmalarına zarar verdiğini belirterek, taklit edilen ürünleri için 15 farklı dava açtıklarını vurguladı. Mücadelelerini kazanana kadar devam ettirecekleri ifade eden Erol, “Türkiye’de taklitçiliğin ne kadar yaygın olduğunu bildiğimiz için markamızın bütün haklarını ilgili kurumlardan tescilini aldık. Sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede de marka tescilleri ve patentleri alındı. Muratbey markası başta AB ülkeleri, ABD, Rusya, Kuveyt, Ürdün, BAE, Fas olmak üzere 60'a yakın ülkede tescillendi. Burgu'nun da tasarımı 60 civarındaki ülkede tescillenerek özgün ve benzer şekillerinin patenti alındı” dedi.

“YENİLİKÇİ ÜRÜNLERE YASA KORUMASI ŞART”

Necmi Erol, sektörde yarım yüzyılı aşan deneyimleri doğrultusunda inovatif ürünler geliştirdiklerini, Burgu'nun da bu ürünlerden biri olduğunu söyledi. Burgu'nun dünyada ve Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çeken Erol, “Ar-Ge'ye büyük önem vererek, geliştirdiğimiz inovatif ürünler ve sistemlerle Türk sanayisinde katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. Dünya pazarlarına sunduğumuz inovatif ürünlerle ülkemiz adına da başarılar elde ediyoruz. Durum böyleyken ciddi yatırımlarla hayata geçirdiğimiz ürünlerin taklit edilmesi hem bizi sabote etmektedir hem de taklitçilere haksız kazanç sağlamaktadır. Ar-Ge yapan, yenilikçi ürünler geliştiren, Türkiye'nin adını tüm dünyada temsil eden bizim gibi kuruluşların taklide karşı korunması için sınai hakların yasa güvencesi altına alınması büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Muratbey'in yıllık ihracatının 10 milyon dolar olduğunu söyleyen Necmi Erol, bu ihracatın 4 milyon dolarının inovatif ürünü olan Burgu'ya ait olduğunu kaydetti. Türkiye ekonomisine katma değer sağladıklarını vurgulayan Erol, inovatif ürün üreten şirketlerin ürünlerinin korunmasının önemli olduğunun bir kere daha altını çizdi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more