Sözcü Plus Giriş

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Başbakanlık'tan sonra Cumhurbaşkanlığı'nın da kullanmaya başladığı örtülü ödenek harcamaları, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37 oranında artarak, 109,5 milyon liradan 150 milyon liraya çıktı. Bu yılın ilk 9 ayında örtülü ödenekten yapılan harcama ise, geçen yılın tamamının da üzerine çıkarak 1,3 milyar lirayı aştı.

Harcayan ikiye çıktı, artış katlandı

Maliye Bakanlığı'nın Ocak-Eylül dönemi bütçe performans verilerine göre, bütçe içerisinde “Gizli Hizmet Giderleri” olarak yer alan örtülü ödenekten, eylül ayında 150 milyon 99 bin lira harcama yapıldı. Sadece Başbakanlık'ın harcama yetkisi olduğu geçen yılın Eylül ayında ise gizli hizmet harcaması 109 milyon 498 bin lira olmuştu. Aynı aylar itibariyle örtülü ödenekten yapılan yüzde 37 oranındaki yüksek artışta Cumhurbaşkanlığı'nın da harcama yetkisini kullanmaya başlamasının etkili olduğu ifade ediliyor.

9 aylık harcama 12 aylığı geçti

Örtülü ödenekte dikkatleri çeken asıl büyük artış ise Ocak-Eylül dönemini kapsayan 9 aylık sürede gerçekleşti. Geçen yılın ilk 9 ayında 847 milyon liranın kullanıldığı örtülü ödenek hesabından bu yıl aynı dönemde 1 milyar 335 milyon 882 bin lira harcandı. Geçen yılın tamamında harcanan paranın 1 milyar 78 milyon lira olduğu dikkate alındığında, bu yıl ki 9 aylık harcama geçen yılın tamamından yüzde 24 artışı, parasal olarak da 257 milyon liralık fazla kullanımı gösteriyor.