Sözcü Plus Giriş

Petrol fiyatları yeniden yükselişte

İran ile yapılan nükleer anlamanın petrol fiyatları üzerindeki etkisi kısa sürdü. Fiyatlardaki yükseliş öncekinin de üstüne çıktı.

Güncellenme: 09:57, 15/07/2015
Petrol fiyatları yeniden yükselişte

Dünyanın kilitlendiği Rusya, Amerika, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın İran ile yaptığı, nükleer silahların kontrolü konusundaki anlaşma petrol fiyatlarını düşüşe geçirmişti. Ancak bu düşüş kısa sürdü. Brent tipi petrolün varil fiyatı, 58.81 doları aşarak, anlaşmadan önceki seviyenin de üstüne çıktı. Bu yükselişin sebebi olarak ise “İran’ın piyasalara girmesinin zaman alacağına ilişkin öngörüler olduğu” gösterildi.

Viyana’da sürdürülen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanması, İran’ın piyasaya petrol arzını artıracağı beklentisini güçlendirince, petrol fiyatları 1 doların üzerinde düşüşle 56 dolar düzeylerine gerilemişti.

ESKİ FİYATLARIN DA ÜSTÜNDE

Ancak, anlaşmaya ilişkin ayrıntılar ortaya çıkmaya başlayınca, İran’ın petrol piyasalarına dönüşünün zaman alacağı anlaşıldı ve petrol toparlanarak 58 doların da üzerine çıktı.

Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede telem ölçüt olarak aldığı Brent tipi petrolün varil fiyatı, 58.81 doları aşarak, anlaşma öncesindeki düzeylerinin de üzerine çıktı.

DHA