Reklamsız Sözcü

Reel kesim güven endeksi azaldı

Merkez Bankası reel güven endeksi Aralık’ta 3 puan azaldı.

android-time 14:42
Reel kesim güven endeksi azaldı
Merkez Bankası reel güven endeksi Aralık’ta 3 puan azaldı.

Reel kesim güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre 3 puan azalarak 102.2 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 1.4 puan azalarak 108.8 oldu.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, mevcut mamul mal stoku miktarı, son üç aydaki toplam sipariş ve sabit sermaye yatırım harcaması endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir” denildi.

Reel kesim güven endeksi 2013 ve 2014 yılları boyunca 100 seviyesinin üzerinde kalırken, endeks Eylül ayında Aralık 2012’den beri ilk kez 100 seviyesinin altına inmişti.

Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm; 100’den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

KAPASİTE KULLANIMI DA AZALDI

Diğer yandan, Merkez Bankası, imalat sanayinde kapasite kullanım oranının (KKO) Aralık ayında, bir önceki aya göre 0.1 puan azalarak yüzde 75.8 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. KKO, Kasım ayında yüzde 75.9 olmuştu.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.3 puan artarak yüzde 75.4 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Aralık ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, gıda ve içecekler ile yatırım mallarında artış görülürken, dayanıklı tüketim malları, dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında azalış görülmüştür” denildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:3828.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more