Rusya darbesi! Fiyatlar bir anda…

Üretici ve komisyoncular, fiyatların yükselmesi için dua ediyorlar...

Rusya darbesi! Fiyatlar bir anda…

Antalya Sebze Meyve Toptancı Hali'nde kilosu 20 kuruştan alıcı bulan domates ve biber üreticiyi üzerken, vatandaşın yüzünü güldürdü.

Yaklaşık bir ay öncesine kadar Batı Akdeniz'de don ve sel olaylarının yaşanmasıyla pazarda el yakan domates ve biber, 2015'in en düşük fiyatlarıyla tanıştı. Kısa süre önce pazarda 5 lirayı gören domates, bugünlerde Antalya Toptancı Hali'nde 20 kuruşa alıcı buldu. Pazar tezgahlarında ise 50 kuruşa domates bulmak mümkün. Ülke enflasyonunun belirleyici ürünlerinden biber de benzer durumla karşılaştı. Pazarda poşet dolusu biber 1 liraya alıcı bulurken, halde ise bu rakam 20 kuruşa kadar düştü.

Ekonomik kriz yaşayan Rusya'ya yönelik ihracattaki düşüş ve ürün fazlalığı, fiyatların dibe vurmasına neden olarak gösterildi.

Haldeki durgunluğun çiftçiye zarar verdiğini dile getiren Antalya Tarım Alanlarını Koruma Derneği Başkanı Bayram Cengiz, “Sabah akşam satış yok. Antalya'nın domates piyasası 20 kuruş, iyisi ise 30 kuruş. Çiftçi bu fiyatlarla ne para kazanır, ne de borcunu ödeyebilir” dedi.

Elde kalan ürünlerini satmayı umut eden üretici ve komisyoncular, fiyatların yükselmesi için dua ettiklerini söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...