Sözcü Plus Giriş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos 'Sanayi Üretim Endeksi'ni açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya oranla yüzde 2,9 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde Ağustos ayında bir önceki aya oranla madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,2 artış kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 3,8 azalış; imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 8,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 3,6 artış gözlendi.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 11,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 30,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti.Bu artışı, yüzde 10,2 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 9,6 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 12,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 5,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 2,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı izledi.

 

Yayınlanma Tarihi:10:03,