Sözcü Plus Giriş

Seçimin ardından işsizlik patlayacak

Madencilik sektörünün sorunlarının çözümüyle ilgili muhatap bulamadıklarını belirten İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, “İş yok, ihracat da hızla geriliyor” dedi

Güncellenme: 05:57, 29/10/2015
Seçimin ardından işsizlik patlayacak

 

Madencilik sektörü seçimleri yakından takip ediyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, tüm kamu tahsislerini ‘Başbakanın onayı'na bağlayan 2012 yılında çıkarılan genelge nedeniyle madencilikte büyük tıkanma olduğu söyledi.
Türkiye genelinde on binlerce konudaki tahsislerin incelenmesi ve onaylanmasını ‘başbakanın' inceleyip onaylamasının zaman alması nedeniyle çok sayıda mermer ocağının tahsis ve ruhsat işlemlerinin tamamlanamadığını belirten Kahyaoğlu, sorunların çözümü konusunda uzun süredir hiçbir muhatap bulamadıklarını kaydetti. Kahyaoğlu, “Başbakan Davutoğlu'na durumu anlattım. ‘Ben de sizin gibi seçildim. 2012'de çıkarılan genelgeyi kaldıramazsam yeniden aday olmayacağım' dedim. Beni dinledi ancak olumlu veya olumsuz bir şey söylemedi. Kime derdimizi anlatacağız bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

MAAŞLARI NASIL ÖDEYECEĞİZ

Sektörde birçok firmanın zor durumda olduğunu, çoğunun eleman çıkarmak durumunda kalacağını ifade eden Kahyaoğlu, “Millet seçimi bekliyor. Seçimden sonra işsizlik patlayacak. Çünkü iş yok, ihracat geriliyor. Yolsuzlukla mücadele için inşaat sektörünü durdurdular. Çin pazarı daraldı. Bunlar bizi olumsuz etkiliyor. Maaşları, sigortaları nasıl ödeyeceğiz. Bu noktada 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatı nasıl yakalayacağız” diye isyan etti. Türkiye'de madencilerin siyasiler, bürokrasi ve köylüler tarafından sürekli hırpalandığını kaydeden Kahyaoğlu, buna bir de terörün eklendiğini ifade etti. Kahyaoğlu, “Terörist Doğu'da geliyor madeni basıyor, araçları yakıyor. O araçların her biri ortalama 200 bin Euro” şeklinde konuştu.
Seçim dönemlerinde madenciye ocak izni bile verilmediğini ileri süren Kahyaoğlu, “Neden? Çünkü, köylü küser oy vermez. Madencilik sektörü bu ülkede sahipsiz” dedi.

ÇİN'E MADEN DEPOSU KURALIM

Çinlilerin Türkiye'de 60'tan fazla mermer ocağı işlettiğini, bu durumu engelleyemediklerini belirten Kahyoğlu, Türkiye'nin de Çin'de ticaret merkezleri kapsamında mermercilerin yoğun olduğu Shuitou'da büyük bir depo açması gerektiğini kaydetti. Kahyaoğlu, “Türkiye'den ihraç ettiğimiz blokların haricinde ikinci derece ocakların taşlarından fason kestirip orada satalım. Bizi engellemezlerse sorun yok. Eğer engellerlerse o zaman biz de Türkiye'ye onlara engel çıkaralım” dedi.

YUMURTACILIK YAPACAK

ALİ Kahyaoğlu, kamu tahsislerinin ‘Başbakanın onayı'na bağlanması nedeniyle kendisinin de mağdur olduğunu kaydetti. Kahyaoğlu, “Bilecik'te mermer ocağı açmak için ortağım Taylan Cengiz ile müracaat ettik ama işlem Başbakanlıkta bekliyor. Artık madenden umudumuzu kestik. Şimdi bu arazinin yanında 300 dönümde organik yumurta üretimi için 5 bin tavukluk bir yatırıma karar verdik” dedi. Yatırımın kısa sürede 10 bin tavukluk olacağını da söyleyen Kahyaoğlu, madencilerin sorunlarının çözümü konusunda da uzun süredir hükümette muhatap bulamadıklarını söyledi.

Hamit VAROL