Sözcü Plus Giriş

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard&Poor’s, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yerel paraların değer kaybetmesini inceleyen raporunda, siyasi belirsizliklerin Türkiye’nin döviz kaynaklı risklerini arttırdığı uyarısı yaptı. Kredi derecelendirme şirketi, raporunda bu durumun Rusya, Nijerya, Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde de etkileri olduğunu vurguladı.

“Yerel paralar dolar karşısında değer kaybediyor”

Şirketin “Dövizde değer kaybı, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde bankalar üzerinde nasıl riskleri arttırıyor?” başlıklı raporunda, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde gelişmekte olan ülke piyasalarında yerel paraların son bir yılda dolara karşı büyük bir oranda değer kaybettiğine dikkat çekiliyor. Standard&Poor’s raporuna göre bu durum, söz konusu ülkelerdeki bankalar için risk oluşturuyor.

Türkiye’deki siyasi belirsizlik

Raporda, “Bu durumu ABD faiz oranlarında artış yaşanmasına dair beklentiler ve gelişmekte olan ülke piyasaları hakkındaki endişeler gibi unsurlar tetikliyor. Ayrıca Türkiye’de siyasi belirsizlik ve  düşmekte olan emtia fiyatlarının Rusya, Nijerya, Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkeler üstündeki etkileri gibi ülkelere özgü faktörler de bulunuyor” uyarısına yer verildi.

Üç temel risk

Ülkeler arasında farklılık gösteren üç temel risk ise, döviz kredilerinden kaynaklanan artan kredi kayıpları, dış borçlanmaya aşırı bağımlılık ve aktif-pasif uyumsuzluklardan kaynaklanan potansiyel kur zararları olarak tanımlandı.