Sözcü Plus Giriş

S&P’den flaş Türkiye uyarısı

S&P Türkiye Başanalisti Frank Gill, Türkiye hakkında "Eğer büyüme bu şekilde sürerse bunun mali bir etkisi olacaktır" diye uyarıda bulundu

Güncellenme: 12:29, 11/05/2015
S&P’den flaş Türkiye uyarısı

S&P Türkiye Başanalisti Frank Gill, CNBC-e’nin sorularını yanıtladı. Gill, yerel para cinsinden nout düşürülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “MB’nin bağımsızlığıyla ilgili endişeler var. Pek çok merkez bankası satın alım gücünü korumak istiyor. Enflasyonu düşük seviyelerde tutmak istiyorlar ve hedef belirliyorsunuz. Kendi para biriminin korunması son derece önemli. Türkiye’de oldukça olumlu reel faiz oranları var ama MB’nin politikaları sıkılaştırması sorgulanmalı.” Türkiye’deki mali görünümün olumlu olduğunu belirten Gill, “Endişemiz şu, eğer büyüme bu şekilde sürerse bunun mali bir etkisi olacaktır” diye konuştu.

KİMLERİN OLDUĞU DEĞİL, UYGULAMA ÖNEMLİ

Seçimlerle ilgili konuşan Gill, “Seçim için bekleyip görmemiz gerekecek. Türk ekonomisinin doğrudan yabancı yatırımı çekmesi son derece önemli, büyüme için önemli. Genç bir ekonomiden bahsediyoruz, tasarruf oranları düşük. Ekonomi yönetiminde kimlerin olduğundan çok kalkınma planının devam edip etmediğine bakacağız. Önemli olan uygulama” dedi. Gill, Türkiye’yi neden negatif görünümde değerlendirdikleriyle ilgili olarak, “Biz ekonominin yapısal zayıflığını görüyoruz. Büyük bir açık görüyoruz, büyük bir borç görüyoruz. Cari açık var, dolar cinsi kısa dönemli borçlar var. ABD’de faiz arttığında genel finansman daha zor olacak” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:12:24,