Sözcü Plus Giriş

ANKARA-SÖZCÜ

Suruç’ta patlayan bomba, zor günler geçiren turizm sektörüne bir darbe daha vurdu. Almanya, İtalya, İngiltere ve Rusya, vatandaşlarına ”Türkiye’ye gitmek riskli” uyarısı yaptı. Bu uyarının ardından rezervasyon iptalleri de başladı. Bazı yabancı tur operatörleri de, rezervasyon iptalinden vazgeçmek için, otellerden fiyat kırlmasını talep etmeye başladı.

Turizmde sezonun başlangıcından bu yana Rusya pazarı kaynaklı düşüş yaşanırken, Suruç'ta 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör saldırısı sektörü olumsuz etkiledi. Saldırının ardından Almanya ve Rusya başta olmak üzere bazı ülkeler vatandaşlarına ”Türkiye’ye gitmeyin, risk var” uyarısı yaptı. Saldırı sonrası başlayan rezervasyon iptalleri yüzde 2 civarına yükseldi. Yerli turistin ilgi gösterdiği GAP turlarına başvurular da azaldı.

”2016 DA ETKİLENMESİN”

Yabancı tur operatörlerinin de Suruç olayının ardından otel ve Türk tur operatörlerine, ”Fiyat kırarsanız turisti ikna ederiz, aksi taktirde rezervasyonları iptal edeceğiz” baskısına başvurdu. Suruç bombası ve terör olaylarının, 2016 yılı rezervasyonlarını da etkilemesinden korkuluyor.

Suruç'taki terör saldırısı üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına özellikle sınır bölgelerine gitmemeleri konusunda uyarı yaptı. İtalya Dışişleri Bakanlığı da riskli ülkeler arasına Türkiye'yi ekledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını, Şırnak, Mardin, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Siirt, Tunceli ve Hakkari illerine gitmemeleri konusunda uyardı. Rusya ise Türkiye’deki terör eylemlerinin ”Aktif hale geldiği” açıklaması yaptı ve vatandaşlarını Türkiye seyahatlerinde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

https://c1.staticflickr.com/9/8306/7935924908_ee7f1c41ff_z.jpg

Yayınlanma Tarihi:13:18,