Reklamsız Sözcü

Tüketici güveni azaldı

Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayında yüzde 4,6 azaldı.

android-time 10:02
Tüketici güveni azaldı
Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayında yüzde 4,6 azaldı.

Genel seçim sonrası politik belirsizliğin azalmasıyla Kasım’da sert yükseliş kaydeden tüketici güven endeksi, Rusya’ya ait bir uçağın düşürülmesi sonrası artan gerginlik ve TL’deki değer kaybı ile Aralık’ta 73.58 değerine geriledi.

Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan ve Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 22.9 artışla Nisan 2014’ten bu yana en yüksek olan 77.15 değerini alan endeks Aralık’ta ise yüzde 4.6 azaldı.

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, son birkaç aylık süreçte endekste istikrarlı bir iyileşme görüldüğünü ancak Rusya ile yaşanan gerginlik ve TL’nin tekrar değer kaybetmesi nedeniyle güvenin bozulmasıyla iyileşmenin de durduğunu söyledi.

Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağı 24 Kasım’da Türkiye tarafından düşürülmüş, bu durum Moskova yönetiminin sert tepkisine neden olmasıyla iki ülke arasında başlayan gerginlik Rusya tarafından ekonomik boyuta taşınmıştı.

TÜİK verilerine göre, 2012’de güncellenmiş endeksin geri çekme yöntemi ile 2004-2011 değerlerinin mevcut endekse uyarlanmış haline göre veri Eylül ayında Ocak 2009’da görülen 58.3 seviyesinden bu yana en düşük seviyeye gerilemiş, Ekim ayında ise 62.8’e yükselmişti.

Verinin alt kalemlerine bakıldığında hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.6, genel ekonomik durum beklentisi yüzde 5.6, işsiz sayısı beklentisi yüzde 7.4 azalırken, tasarruf etme ihtimali yüzde 1.9 arttı.

Öte yandan gelecek 12 aylık dönemde otomobil ve konut satın alma ihtimali önceki aya göre geriledi.

Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:2421.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more