Reklamsız Sözcü

Turizmci, ağlayarak film yapımcısı oldu

VIP Turizm’in sahibi Pirinççioğlu, ünlü Tatar balet Rudolf Nuriyev’in hayatını anlatan belgeselin yapımcısı oluyor.

android-time 12:53 27 Eylül 2015
Turizmci, ağlayarak film yapımcısı oldu
VIP Turizm’in sahibi Pirinççioğlu, ünlü Tatar balet Rudolf Nuriyev’in hayatını anlatan belgeselin yapımcısı oluyor.

Rudolf Hamitoğlu Nuriyev

Bale dünyasının efsane ismi Rudolf Hamitoğlu Nuriyev, filmlere konu olacak bir hayat yaşadı. 1993 yılında Fransa'da AIDS'ten ölen Tatar balet, 23 yaşındayken (1961 yılında) turneye gittiği Paris'ten ülkesine dönmedi ve sığınma talep etti.

Sovyetler Birliği'ne girmesi yasaklanan yetenekli balet, bir dönemin en popüler isimlerinden biriydi. Moskova Film Festivali Program Koordinatörü Evgenia Tirdatova, Nuriyev'in hayatını anlatan bir belgesel çekmeye karar verdi. Bir dönem Alman Metro'nun Türkiye sorumlusuyken, kariyerini baştan aşağı değiştirerek film yapımcısı olan Nurdan Tümbek Tekeoğlu'na yapımcılık teklif etti. Tekeoğlu yaptığı araştırmayla, efsane baletin Türkiye'ye sık sık geldiğini tespit etti.

FETHİYE'DE EV HAYALİ

Nuriyev'in Türkiye'deki en iyi dostunun VİP Turizm'in sahibi Yasemin Pirinçcioğlu olduğu da kısa sürede anlaşıldı. Tekeoğlu, Pirinçcioğlu ile temas kurunca eski sandıklar da açılmaya başladı. Yasemin Pirinçcioğlu, annesi İnci hanım ve Nuriyev ile çekilmiş fotoğraflara bakarak ağlıyordu. Sovyetler Birliği'ne giremediği için memleketi Kazan'a büyük hasret duyan Nuriyev, 1980'lerden itibaren ölene kadar yılda 4 kez Türkiye'ye gelerek bu özlemi gidermeye çalışıyordu. Hatta geleneksel giyimli kadınları gördükçe “Bunlar benim annem” dediği bile anlatılıyor.

Uzun yıllar Fethiye'de ev alma hayalleri kurdu ancak yasalar buna izin vermiyordu. Pirinçcioğlu, Tekeoğlu ile birlikte filmin ortak yapımcısı oldu. İstanbul, Fethiye ve İzmir Dikili'deki Bademli Köyünde çekimleri yapılan belgesel Pirinçcioğlu'na sık sık duygusal anlar yaşattı. Belgesel kısmen onun hayatını da içeriyor çünkü.

FESTİVALLERE GİDECEK

Oyuncu Tevfik Erman Kutlu'nun canlandırmalarda bulunduğu belgesel, pek çok uluslararası festivalde görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Nuriyev'in kimi zaman polisiye filmleri, kimi zaman müzikalleri andıran yıllar geçirdiği Fransa'da ve Rusya'da belgeselin yoğun ilgiyle karşılanması bekleniyor.

Filmin yönetmen koltuğunda ise Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun eşi Orhan Tekeoğlu ve Evgenia Tirdatova oturuyor.

‘İki Limon Satsam Daha İyi'

Film yapımcılığından önce uzun yıllar perakende sektöründe zirvede yer alan Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun ‘İki Limon Satsam Daha İyi' isimli kitabı da piyasaya çıktı. İkinci kariyerini yapan Tekeoğlu, satış ve pazarlama öykülerini bir araya toplamanın yanında, kendi kariyerinden de söz ederek gençlere yol göstermeyi hedeflemiş.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more