Türk Akımı anlaşması hazırlanıyor

Rusya Enerji Bakanı Novak, Rusya ve Türkiye'nin Haziran sonuna kadar Türk Akımı projesine ilişkin anlaşmayı hazırlayacaklarını açıkladı.

Türk Akımı anlaşması hazırlanıyor
Rusya ve Türkiye’nin Haziran sonuna kadar Türk Akımı projesine ilişkin hükümetler arası anlaşmayı hazırlamayı planladıkları bildirildi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin ilgili kurumlarının şu anda hükümetler arası anlaşma taslağı üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmanın Haziran sonuna kadar bitirileceğini ifade etti.
Kurumların belge alışverişi ve telefon görüşmeleri ile taslağı hazırladıklarını vurgulayan Novak, gerektiğinde Rus heyetinin Türkiye’ye gidebileceğini veya Türkiye heyetinin Rusya’ya davet edilebileceğini kaydetti. Açıklamasında Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz konusuna da değinen Novak, Ukrayna tarafının, ikinci çeyrekten sonra alınacak doğalgazın fiyatında indirim yapılması talebiyle Rus yetkililerine henüz bir müracaatının olmadığını söyledi.
Rusya, Ukrayna ve AB arasında şu anda doğalgaz konusunda üç taraflı görüşmelerin düzenleneceği tarihin belirlenmesi yönünde görüşmeler yapıldığını kaydeden Novak, tarihin 24 Haziran’da kesinleşeceğini ve büyük ihtimalle görüşmenin de temmuzun başlarında yapılacağını belirtti. Rus devlet şirketi Gazprom, 22 Haziran’da, Türkiye hükümetinin “Türk Akımı” için mühendislik çalışmalarının yürütülmesi için gerekli izin belgesini verdiğini duyurmuştu. İzin belgesi, boru hattını oluşturacak hatlardan ilki için Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında mühendislik çalışması yapılmasını öngörüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...