Yabancılar istedi, yargı bitti

Hükümet bir düzenleme çıkardı, Türkiye’nin bölge tahkim merkezi olma hayalini bitirdi

Yabancılar istedi, yargı bitti

Yurt dışından yabancı sermaye getirebilmek için her şeyi göze alan Hükümet, yabancı yatırımcıların ‘Türkiye'de yargılanmayız' şartına boyun eğdi. Hükümet'in yargıya siyasi baskı yaptığını açıkça ifade eden yabancı yatırımcılar, “Kredi istiyorsanız yasayı değiştirin” dedi. Yasa jet hızıyla değişti, 30 milyar dolarlık kredinin önü açıldı.

Dava Türkiye'de görülemez

Çok sayıda kanunda değişiklik yapılmasını öngören torba yasa TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Torba yasaya konan bir maddeye göre, kamu hastanelerinin inşasını finanse edecek kreditörlerle yaşanabilecek olası anlaşmazlık durumlarında tahkim de dahil hiçbir dava Türkiye'de görülemeyecek. Oysa 2013 yılında çıkarılan yasada, tahkim veya mahkeme davalarının Türkiye'de de görülebileceği maddesi yer alıyordu. Torba tasarıyla 2013'te çıkan yasa değiştirildi, kredi verenlerin Türkiye'de yargılanmasının önü tamamen kapandı.

Tarihi itiraf: Yargıya siyasi baskı yapılıyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin, söz konusu değişikliğe niçin gerek duyulduğunu Plan ve Bütçe Komisyonu'na açıkladı. Keskin'in tarihi itiraf niteliğindeki açıklamasına göre, yabancı yatırımcılar Türk hukukuna güveniyorlar, ancak yargıya siyasi baskı yapıldığı için yargılamanın Türkiye'de değil, başka bir ülkede yapılmasını istiyorlar. Keskin, yabancı yatırımcılardan gelen yargı talebinin karşılanmaması halinde 30 milyar dolarlık dış kredinin riske gireceğini açık bir dille Komisyon'a anlattı. İşte Keskin'in Türkiye gerçeğini gözler önüne seren açıklamaları:

Yabancıların yargı endişesi var

“Kamu özel işbirliğiyle yapacağımız kamu hastanelerinin finansmanı için yüklenici firmaların 30 milyar dolar tutarında kaynağa ihtiyacı var. Firmalar gerekli kaynağın ancak yüzde 20'sini içeriden bulabiliyor. Geri kalan yüzde 80 kaynağın yurt dışından temin edilmesi gerekiyor. Ancak, bu projeye kredi açacak yabancı şirketlerin şöyle bir tereddüdü var. Onlar, Türkiye'de davalara siyasi baskı olacağı yönünde taşıyorlar. Devlet de projeye bir anlamda taraf olduğu için, olur da bir anlaşmazlık yaşanırsa davalara siyasi baskı olacağı ve davayı kaybedebileceklerini düşünüyorlar. Onun için de tahkim merkezinin Türkiye olması şartının yasadan çıkarılmasını, davaların Türkiye yerine yabancı bir tahkim merkezinde görülmesini istiyorlar. Anlaşmazlıklar yine Türk hukuk sistemine göre çözülecek, ancak yargılama Türkiye dışında olacak.”

Kaynağı TÜRGEV'e aktarmasaydınız

Adem Keskin'in açıklamalarına CHP'li vekillerden sert eleştiri geldi. CHP Milletvekili Müslim Sarı, “Siyasi baskıyla neyi kastediyorsunuz. Açıkça söyleyin de herkes anlasın” diye tepki gösterdi. CHP Milletvekili İzzet Çetin de, “Sağlık Bakanlığı'nın bütçe kaynaklarını TÜRGEV'e aktarırsanız ondan sonra böyle yabancı paraya muhtaç hale gelirsiniz. Türkiye'nin 12-13 yılda geldiği nokta işte burasıdır” dedi.

İstanbul Tahkim Merkezi resmen çöktü

Hükümet, İstanbul'u uluslar arası davaların görüleceği büyük bir tahkim merkezine dönüştürme hedefiyle geçen yıl İstanbul Tahkim Merkezi'ni kuran yasayı çıkardı. Yasanın yürürlük tarihi olarak da 1 Ocak 2015 tarihi belirlendi. Amaç, hem Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası anlaşmazlıklarda hem de uluslar arası kurum ve kuruluşların yaşayacağı ihtilaflarda İstanbul'un bir yargı merkezi olarak kullanılmasıydı. Ancak, Türkiye'deki yargılamalara hükümetin siyasi baskı yapabildiği yönündeki yabancıların endişesi, İstanbul'un tahkim merkezi yapılması hayalini fiilen ortadan kaldırmış oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...