Sözcü Plus Giriş

Yarım kalan AVM’yi aldı hastaneye dönüştürüyor

Okan Üniversitesi, Tuzla’da inşaatı yarım kalan AVM binasını alarak üniversite hastanesine dönüştürüyor. Proje 150 milyon lira harcanacak

11:54 -
Yarım kalan AVM’yi aldı hastaneye dönüştürüyor

Hayri ÇETİNKAYA

İstanbul Tuzla'da inşaatı yarım kalmış bir alışveriş merkezi (AVM)binası hastaneye dönüştürülüyor. Eğitime yönelik yatırımları ile de son dönemde adından söz ettiren ve en son ABD Miami'de bir üniversite açan Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, Tuzla'da kaba inşaatı bitmek üzere olan bir AVM binasını alarak araştırma hastanesi yapacaklarını söyledi.

EKİM 2016'DA AÇILACAK

Pekintaş Grubu'nun patronu Özhan Olcay'ın Tuzla'da bir alış veriş merkezi açma planıyla yola çıktığını ancak inşaatı bitiremediklerini belirten Bekir Okan şu bilgileri aktardı: “Biz bu binayı mevcut haliyle aldık. Üniversitemize çok uzak olmayan, şehir merkezi sayılacak bir noktada hastane yapmak üzere yer ararken burayı bulduk. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni burada açacağız. Üniversite hastanemizi sıfırdan kurmayı planlıyorduk. Sonunda bu binayı uygun gördük.”

Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerini geçen yıl açtıklarını belirten Okan, “Hedefimiz 2016 Ekim ayında hastaneyi hizmete açmak. Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz 260 yataklı olacak” dedi. Okan, hastaneye toplam 150 milyon liralık yatırım yapacaklarını kaydetti.

SIFIRDAN HASTANE ZORUNLULUĞU

Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Şule Kut da, üniversite hastaneleriyle ilgili son gelişmeyi anımsatarak şunları söyledi: “Kısa süre öncesine kadar üniversite hastanesini sıfırdan yapmak zorunlu değildi. Üniversite hastanesi olmaya uygun görülen bir kuruluşla ‘afiliasyon' anlaşmasıyla bu işi çözmek mümkündü. Sözleşme yapılınca, o hastane üniversiteyle işbirliğinin tüm avantajlarına sahip olabiliyordu. Şimdi bu uygulama kalktı. İlk andan itibaren zaten hastaneyi sıfırdan yapmayı düşünüyorduk. Son karar, bizim hastaneyi sıfırdan kurma planıyla yola çıkarak doğru adım attığımızı gösterdi.”
Son dönemde sadece İstanbul'da değil pek çok kentte AVM furyası sürerken Tuzla, yeni bir alışveriş merkezi yerine üniversite hastanesine kavuşacak. Bu alışveriş merkezi yoğunluğunu frenlenmez ama önemli bir örnek olarak değerlendirilebilir.”

ABD'den 15 bin dolara kadavra

OKAN Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Mithat Kıyak, tıp fakültesine bir simülasyon merkezi kuracaklarını anlattı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Semih Baskan ise laboratuvarda kadavraların bulunduğu bölüme dikkat çekerek, “ABD'den 15 bin dolara kadavra ithal ettik. Diğer özel hastaneler de bu yola başvuruyor. Kadavra bulmak çok zor. Mecburen ABD'den alıyoruz” şeklinde konuştu.

Metin Akpınar ders verecek

OKAN Üniversitesi Rektörü Prof. Şule Kut, konservatuvar ve tiyatro bölümünü yeni devreye aldıklarını belirtince Bekir Okan, ders verecek önemli ismi açıkladı. Okan, “Ünlü tiyatro sanatçımız Metin Akpınar, tiyatro bölümünde ders verecek” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more