Sözcü Plus Giriş

Yerli oto parası seçim vaadi oldu

Başbakan Davutoğlu’nun taksi ve servis esnafına seçim vaadi olarak açıkladığı ÖTV müjdesi, hükümetin en büyük rüyası olan yerli otonun parasını süpürecek

Güncellenme: 10:49, 14/05/2015
Yerli oto parası seçim vaadi oldu

ERDOĞAN SÜZER

ÖTV vaadi, yerli otomobilin parasını yabancı otomotiv devlerinin kasasına akıtacak. Taksici esnafının hükümete bir türlü kabul ettiremediği düşük ÖTV'li taksi talebi, seçim sayesinde sıfır ÖTV'li seçim vaadine dönüştü. Ancak özellikle ÖTV'siz taksi vaadinin tam da yerli otomobil projelerinin gündemde olduğu bir döneme denk gelmesi kafa karıştırdı. ÖTV teşvikinin yerli otomobilin piyasaya sürüldüğü bir dönemde yapılması, bu yolla özellikle kamu araçları ve taksilerin yerli otolardan oluşturulması hedefleniyordu. Ancak zamanlama hatası olarak nitelendirilen ÖTV vaadinin 2009 yılında olduğu gibi yüz binlerce yeni araç ithalatına yol açmasından endişe ediliyor.

YERLİ OTO PARASI KADAR

ÖTV'siz taksi ve servis aracı teşvikinin uygulanması halinde Maliye Bakanlığı'nın uğrayacağı ÖTV kaybının 1 milyar liraya yaklaşacağı hesaplanıyor. TÜİK verilerine göre ülke genelinde yaklaşık 113 bin civarında taksi, yaklaşık 220 bin ticari minibüs, 167 bin civarında da ticari amaçlı otobüs bulunuyor.

Ticariler içerisinde sadece taksilere normal ÖTV oranları uygulanıyor. ÖTV servis araçlarında yüzde 4 ila yüzde 9, otobüslerde yüzde 1 düzeyinde. Teşvik nedeniyle 50 bin taksi, 50 bin civarında da servis ve benzeri aracın yenilendiği düşünüldüğünde yaklaşık 1 milyar liralık ÖTV kaybı yaşanacak. Bu tutar, yerli otomobil için gereken yatırım tutarı olarak daha önce açıklanmıştı.

YABANCILARI HEYECANLANDIRDI

ÖTV teşvikiyle otomobil pazarında yaklaşık 2 milyar liralık bir ilave talep oluşması bekleniyor. 2008 krizi sonrasında piyasayı canlandırmak amacıyla yapılan, ancak daha sonra “büyük hata” olduğu itiraf edilen ÖTV indirimi, ithal araçlara yönelik büyük bir talep patlamasına neden olmuştu. Seçim vaadi olarak yapılacak ÖTV indiriminin de yine ithal araç talebini artırıp cari açığa olumsuz yansıması bekleniyor. Aynı şekilde servis araçlarında da benzer bir yenileme yaşanması halinde 4,5-5 milyar liralık ilave pazarın da buradan geleceği ifade ediliyor.