Yunanistan kreditörleriyle görüşecek

Yunanistan dün gece sona eren AB zirvesinin ardından çıkmak istediği uluslararası yardım programı konusunda kreditörleriyle görüşmeye razı oldu.

Yunanistan kreditörleriyle görüşecek

Yunanistan’da iktidara gelen SYRIZA hükümeti, kreditörleriyle görüşmeye razı oldu. Seçimlerden önce SYRIZA’nın en büyük vaatlerinden biri Troyka olarak bilinen Yunanistan’ın borç heyeti ile işbirliği yapmayacağıydı.

Gelişmeler olumlu olursa radikal sol hükümet Mart ayında parasının bitmesi tehlikesinden kurtulabilir. Avrupa Birliği liderler zirvesine dün ilk kez katılan yeni Başbakan Alexis Çipras, Eurogroup başkanı Jeroen Dijsselbloem ile Yunanlı yetkililerin Avrupa Komisyonu, Avrupa merkez bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle bugün görüşmeleri konusunda anlaşmaya vardı.

MÜZAKEREYE GİRİLMEDİ

Dijsselbloem Twitter mesajında, “Kurumların, Yunan makamlarıyla yürürlükteki program ile hükümetin planları arasında ortak bir zemin bulunması için çalışmalara başlamalarını isteyeceğiz” dedi. Dijsselbloem bu çalışmanın, euro bölgesi maliye bakanlarının Pazartesi günü yapacağı toplantı için büyük önem taşıdığını söyledi. Çipras’ın bu tavır değişikliği, Yunanistan’ın eurodan çıkmak zorunda kalması riskini taşıyan krizin çözümüne doğru bir adım olabilir. Çipras dünkü toplantıda liderlere tasarruf politikasına son verme ve ekonomiyi canlandırma planlarını anlattı ancak AB ile herhangi bir müzakereye girilmedi.

SEÇİM VAADİYDİ

Liderler, bu konunun teknik düzeyde maliye bakanlarınca ele alınmasının daha doğru olduğuna karar verdiler. Çipras genel seçimleri, 240 milyar euroluk yardım programına son vermek ve ülkenin kreditörleri olan AB, ECB ve IMF’nin oluşturduğu “troyka” ile işbirliği yapılmayacağı vaadi ile kazanmıştı. Her ne kadar Yunan yetkililer AB, ECB ve IMF ile yeniden müzakereye oturacaklarsa da, Çipras Troyka’nın “artık var olmadığını” söyledi. Zirveden çıkan anlaşmadan hemen önce ECB yönetim kurulu Yunanistan merkez bankasına 5 milyar euroluk bir acil kredi fonu ile destek olunmasını kararlaştırdı. Kurul, programın 18 Şubat’ta yeniden gözden geçirilmesini kararlaştırarak, Yunan hükümetinin Pazartesi günü yapılacak euro bölgesi maliye bakanları toplantısındaki tavrını da denetim altına almayı hedefliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...