Sözcü Plus Giriş

Cem Yılmaz’a kötü haber

Prof. Dr. Orhan Kural,Cem Yılmaz hakkında verilen takipsizliğe itiraz etti.

Güncellenme: 19:16, 18/05/2015
Cem Yılmaz’a kötü haber

Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü komedyen Cem Yılmaz hakkında, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı “Pek Yakında” filminde uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada verilen “takipsizlik” kararına itirazda bulundu. Prof. Dr. Kural, Cem Yılmaz hakkındaki takipsizlik kararının kaldırılarak dava açılmasını istedi.

Cem Yılmaz'a kötü haber

Cem Yılmaz’a kötü haber

Prof. Dr. Orhan Kural, takipsizlik kararının kaldırılması için ilgili mahkemeye gönderilmek üzere bir itiraz dilekçesi sundu. Prof. Kural, dilekçesinde, kararın tek bir bilirkişi raporuna dayanılarak yazıldığını, dolayısıyla eksik incelemeye dayalı ve taraflı olduğunu ileri sürdü. Dilekçede, filmde sigara ve alkol kullanımı sahnelerinin mevcut olduğunun, hatta bazı sahnelerde küfürlü konuşmaların da geçtiğinin takipsizlik kararında kabul edilmesine rağmen, sigaranın “dünyada kullanılan en yaygın ürün” olarak açıklandığı, böylelikle sigaraya adeta “normal bir kılıf ayar edildiği” öne sürüldü.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA DA MÜRACAATTA BULUNMUŞ
“Kötü hiçbir zaman emsal olamaz” diyen Prof. Dr. Kural, filmin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen kayıt tescil belgesinin bulunmasının da hataların gözardı edilmesini sağlamayacağını savundu. Prof. Dr. Orhan Kural, dilekçesinde, “Kötü bir örnek olan bu filmle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da müracaat etmiş bulunmaktayım” dedi.
Dilekçede, film hakkında “suçsuz” kararı çıkması halinde, çok sayıda film, dizi, reklam, tiyatro ve kliplerin sigara ve içki firmalarının desteğiyle çekileceği öne sürülerek, takipsizlik kararının kaldırılarak Cem Yılmaz hakkında dava açılması talep edildi.
DHA