Dışişleri’nden Libya açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya'dan gelen Türk şirketleri ile ilgili karar sonrası açıklama yaptı

Dışişleri’nden Libya açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya’nın Türk firmalarını ülkeden çıkarma kararının Türkiye için bir değer taşımadığını ifade ederek, Türkiye’nin anlaşmalardan doğan hakları ile firmaların alacakları ve zararları konusunun izlenmeye devam edileceğini söyledi.
Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan hükümeti dün Türk şirketlerini kamu sözleşmeleri dışında bırakmayı planladığını açıklamıştı. Bu karar, Türk şirketlerinin ülkede faaliyet göstermelerini fiilen olanaksız kılabilir.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bilgiç, “Libya basınında yer alan haberlerde belirtilen, Türk firmalarının ülkeden çıkarılmaları kararı, Libya'nın yaşamakta olduğu siyasi ve güvenlik krizi ile meşruiyet tartışmaları dikkate alındığında,  bir değer taşımamaktadır” dedi.

Libya’daki geçici hükümetin, Libya’nın kalkınması için çalıştığını ifade ettiği firmaları hedef almasının “düşündürücü” olduğunu belirten Bilgiç, bu yaklaşımın Libya halkının Türkiye’ye beslediği hislerle uyumlu olmadığını söyledi.

Bilgiç, “Her hal ve kârda, Türkiye’nin ve vatandaşlarımızın anlaşmalardan ve sözleşmelerden kaynaklanan haklarının korunması ile firmalarımızın alacaklarının tahsili ve zararlarının tazmini konuları Libya makamları nezdinde izlenmeye devam olunacaktır”
dedi.

Silahlı bir grubun ülkenin başkenti Trablus’u ele geçirip yeni bir meclis ve hükümet kurmasından bu yana, seçimle gelen el Thinni’nin hükümeti ülkenin doğusunda küçük bir alana sıkışmış durumda.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın özel temsilcisi olarak görevlendirilen AKP milletvekili Emrullah İşler’in geçtiğimiz aylardaki ziyaretlerinin ardından Türkiye, uluslararası toplumca tanınmayan Trablus hükümeti ve parlamentosu ile kamuoyu önünde görüşen az sayıda ülkeden biri konumunda bulunuyor.

Ankara, Trablus hükümetine destek verdiği iddialarını reddederken, Birleşmiş Milletler’in ülkede barış sağlama çabalarını desteklediğini belirtmişti.

Loading...