Sözcü Plus Giriş

O dava da çöküyor!

İzmir'deki ''Askeri casusluk'' davası da çöküyor.

Güncellenme: 11:49, 26/05/2015
O dava da çöküyor!

ANKARA-SÖZCÜ

Bu yıl 30 Ağustos tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Koramiral Veysel Kösele’nin de sanıkları arasında bulunduğu İzmir’deki ”Askeri casusluk” davası da çöküyor. Mahkeme, yeni bir bilirkişi heyeti tayin edilmesini kararlaştırdı.

2013 Nisan ayından bu yana devam eden, tüm sanıklarının tahliye edildiği 49’u muvazzaf asker 357 sanıklı davada, şüpheliler hakkında 2 yıldan müebbet hapse kadar ceza istenmişti. Bu davanın da ”Kumpas” olduğu ve polislerin, sanıkların evlerine dokümanlar yerleştirdikleri yolunda kuvvetli bulgular ortaya çıktı.

ÖRGÜT LİDERİ ÜNİVERSİTELİ KIZ

Tüm delillerin arama yapılan evlerdeki ”Buzdolaplarının arkasında ve siyah poşet içinde ele geçirilmesi”de dikkat çekerken, çoğu şikayetçi olmayan 831 kişinin ”Fişlendiği” iddia edilmiş, Narin Korkmaz adlı Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki bir genç kızın da, ”Örgüt lideri” olduğu öne sürülmüştü.

Davanın dün yapılan son duruşmasında operasyonlara katılan polisler tanıklık yaptı. Aramaları kayda alan polis memuru Fehmi Apaydın görüntülerin neden eksik olduğu sorusuna ”Kameranın şarjı bitmesin diye ara sıra kapatıyordum” cevabını verdi. Polis memuru Mesut Cansız ise aramalarda materyallerin nerelerde ele geçirildiğini, eldiven kullanıp kullanmadığını, aramaya evlerin neresinden başladıklarını hatırlamadı. Sanık avukatları tanık polisler hakkında, “Yalancı şahitlik ve mahkemeyi yanıltmaktan” suç duyurusunda bulundu.