‘Ofis yatırımı, konuttan kârlı’

İnşaat sektörünün son yıllarda ivme kazanmasıyla birlikte, yatırımcılar yüzlerini kazandıracak projelere çevirdiler

‘Ofis yatırımı, konuttan kârlı’

Ekonomik büyümenin ana dinamikleri arasında yer alan inşaat sektörünün son yıllarda ivme kazanmasıyla birlikte, yatırımcılar yüzlerini kazandıracak projelere çevirdiler. Bu nedenle projeler, büyük-küçük tüm yatırımcılar için uzun vadede farklı fırsatlar sunmak için harekete geçti.

Ankara'da Via Twins gibi önemli ofis projelerine sahip Bayraktar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayraktar ile proje yatırımları hakkında konuştuk.

İnşaat sektöründeki büyüme hakkında ne düşünüyorsunuz?
Toplum dinamiklerine göz attığımızda aslında beklenen bir gelişme. Nüfus artışı, hizmet sektörünün gelişmesi, yeni iş kollarının açılması ve inovasyon yatırımları; hem sektörde hem yatırımcılarda yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdi.

Yeni ihtiyaçlar derken neyi kastediyorsunuz?
Yani artık konutta da ofiste de insanların beklentileri farklı. Artık daha tasarruflu, çevreci ve teknolojik projeler tercih ediliyor. “Bir evim daha olsun da kirasıyla ek gelir yaratayım” düşüncesinin yerine “Tercih edilecek bir projeye yatırım yapayım daha çok kazanayım” düşüncesi oturdu.

Peki konut veya ofis yatırımı arasında bir tercih yapmak gerekirse?
Açıkçası ofis projeleri ve yeni dönem konut projeleri arasında fiyat olarak büyük bir fark yok. Ancak daha kısa sürede kazanç sağlayan, ofis projeleri. Örneğin aynı fiyata sahip bir ofisi ve evi karşılaştırırsak, öncelikle yatırımcı ofis yatırımında gelir vergisi ödemiyor. Çünkü kiracısı bunu stopaj olarak zaten yatırıyor. Ayrıca konutta her kiracıdan sonra yaşanan tadilat sıkıntısı ofiste yaşanmıyor. Çünkü ofisi kiralayacak firma, kendi kurumsal yapısına göre yeniden dizayn ediyor ofisi. Kira gelirleri konusunda da ofis daha avantajlı. 550bin liraya aldığınız bir konutu ortalama 1.750 liraya kiralarken, ofiste bu ortalama 3.000 liraya kadar çıkabiliyor. Yani ofis projeleri konut projelerinden hem daha hızlı hem de daha çok kazandırıyor.

Loading...