Sözcü Plus Giriş

Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2013 yılında şiddet görenleri korumak amacıyla başlattığı ‘güvenlik butonu' uygulamasının yetersiz kaldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu uygulamadan doğan sonuçların sorumluları kimlerdir? Haklarında herhangi yasal bir işlem başlatılmış mıdır?
Bakanlığınız döneminde kaç şiddet olayı yaşanmıştır? Kaç kadın şiddet sebebiyle hayatını kaybetmiştir?
Pilot uygulamada toplam kaç güvenlik butonu kullanılmıştır? Güvenlik butonu kullanımının raporlanan sonuçları nelerdir? Güvenlik butonu kullandığı halde, şiddet sebebiyle hayatını kaybeden kadın sayısı Türkiye genelinde il bazında nedir?
Güvenlik butonunun temini için hangi şirket veya şirketlerle anlaşılmıştır? Güvenlik butonu için Bakanlık bütçesinden ne kadar harcama yapılmıştır?
Güvenlik butonlarının temin edileceği şirket veya şirketlerin yönetim kurulları 5 Mart 2015 tarihi itibariyle ticaret sicili kayıtlarına göre kimlerden oluşmaktadır?
Kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 2015 yılında ‘elektronik bileklik' uygulamasını getirmesinin gerekçesi nedir?
Güvenlik butonu' uygulamasının yetersiz kaldığı ortada iken ‘elektronik bileklik' uygulamasının başarılı olma ihtimali var mıdır? Varsa, nedir?
Elektronik bileklik uygulaması başlatılmış mıdır?
Elektronik bileklik temini için hangi şirket veya şirketlerle anlaşılmıştır? Elektronik bileklik için Bakanlık bütçesinden ne kadar harcama yapılacaktır?
Elektronik bileklik temin edileceği şirket veya şirketlerin yönetim kurulları 5 Mart 2015 tarihi itibariyle ticaret sicili kayıtlarına göre kimlerden oluşmaktadır?
2002-2015 yılları arasında 5 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre polis korumasında olup buna rağmen şiddet sebebiyle hayatını kaybeden kadın sayısı nedir?”