Sözcü Plus Giriş

İnternet kullanımının çocuklar arasında da oldukça yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel çocuk oyunlarının neredeyse tamamen unutulmaya başladığı günümüzde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önemli bir adım atarak “Geleneksel Çocuk Oyunları” şenliği başlattı. Şenlik kapsamında çocuklar geleneksel çocuk oyunlarını öğrenerek okullar arası turnuvalarda mücadele ediyor.

MEB'in başlattığı projeyle çocuklar yeniden geleneksel oyunlarla buluştu. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği yazıyla “Geleneksel çocuk oyunları oynamayı özendirerek çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal, zihinsel gelişimine katkı sağlayarak, zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak için” Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği düzenleneceği bildirildi. İlkokul iki, üç, dört ve beşinci sınıf öğrencilerinin katıldığı turnuvalarda geleneksel oyunlardan yağ satarım-bal satarım, mendil kapmaca, tombik ve kaleli yakan top yer alıyor.

Dördüncü sınıf öğrencileri arasında düzenlenen tombik turnuvasına evsahipliği yapan Kariyer Koleji’nde, farklı okullardan gelen minikler geleneksel oyunu büyük bir heyecanla oynarken ortaya renkli görüntüler çıktı. Takımlar arasında geçen mücadele, öğretmen ve velileri de heyecanlandırdı.

Tombik oyunlarının gerçekleştirildiği Kariyer Koleji'nin İlkokul Müdürü Ekrem Çelik, kültürümüzü korumak ve yaşatmak düşüncesiyle yapılan geleneksel çocuk oyunları organizasyonunu çok önemli bulduklarını belirterek, “Geleneksel çocuk oyunlarımızın yaşatılması, toplumda farkındalık oluşturulması adına Türkiye genelinde düzenlenen bu organizasyona evsahipliği yapmak çok memnuniyet verici bir duygu” dedi.