Sözcü Plus Giriş

Vücudumuzdaki Toplam Damar Uzunluğu Şok Ediyor!

İnsanlık var olduğu günden bu yana doğada kalabilmek için sürekli değişmiş ve gelişmiştir. İşte hayretle okuyacağınız o makine: İnsan.

13:00 -
Vücudumuzdaki Toplam Damar Uzunluğu Şok Ediyor!
İnsan vücudu bugünlere gelene kadar doğada hayatta kalabilmek adına sürekli değişime uğramıştır. Bunun sonucunda ise karşımıza inanılması güç bir yapıya sahip, eşsiz bir organizma çıkmıştır.
Hazırlayan: Çağrı Kaçmaz

İnsan vücudundaki damarlar da küçük bir bedene sığsalar dahi gerçek uzunlukları mucizevi bir biçimde farklıdır.

Örneğin; ortalama olarak bir insandaki kılcal kan damarlarının toplam uzunluğu yaklaşık 40.000 kilometredir. Dünyanın çevresinin ortalama uzunluğu da 40.000 kilometre civarındadır. Yani sadece kılcal kan damarlarımız ile paramız olmasa dahi dünya turuna çıkabiliriz.

Kılcal kan damarları dışındaki diğer damarların uzunluğu da toplamda 60.000 kilometreyi bulmaktadır. Yani sadece bir insanın vücudunda toplam damar uzunluğu 100.000 kilometre civarındadır. Bu rakam dünyadaki en büyük otoyol ağından daha uzundur.

10 kilometreyi bulmayan tesisat ağlarının bile her yıl bakıma ihtiyaç duyup arızalandığı düşünüldüğünde, toplam uzunluğu 100.000 kilometreyi geçen damar sistemimizin hiçbir aşamada düğümlenmemesi ve hayat boyu görevini aksatmaması da bir başka ilginç bilimsel gerçektir.

Son güncelleme: 14:10 23.12.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more