Sözcü Plus Giriş

Veli TOPRAK/ ANKARA

7 Haziran seçimlerinde AKP'den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden Sağlık Bakanlığı bürokratları şok yaşıyor. 7 bürokrat geri döndüklerinde alt bir göreve atandılar. Bir bürokrat, “AKP'den aday olduk diye bizi cezalandırdılar!” dedi.

Bakanlık bürokratları Osman Güzelgöz, Ahmet Aksu, Orhan Tuncer, Mustafa Kiremitçi, Mehmet Topsakal'ın da aralarında bulunduğu 7 bürokrat seçim öncesi görevlerinden istifa etti. AKP'den adaylık müracaatı yaptılar. Ancak bu isimlerin hiçbiri listeye giremedi.

GERİ DÖNÜŞÜ BEKLETTİLER

Diğer bakanlıklarda benzer durumdaki bürokratlar birkaç gün içinde görevlerine başladı. Sağlık Bakanlığı ise YSK listeyi açıklayıncaya kadar bürokratları işe başlatmadı.

Geri dönüşleri bekletilen 7 bürokrat esas sürprizi tenzili rütbe ile karşılaşınca yaşadılar. AKP'den aday olan isimlerin tamamı bir alt göreve atandılar. Maaşları da düştü. Bir bürokrat yaşadıkları sıkıntıyı SÖZCÜ'ye şöyle anlattı:

“Bakanlık MHP veya CHP'de olsa ancak böyle olur. Önceki bakan Akdağ döneminde de belli bir cemaat mensubu olmadığımız için terfi göremiyorduk. Yine de bizi il dışına göndermedikleri için şükrediyoruz. 12 daire başkanlığı boş, atama yapılmıyor. İlgili bürokrat ‘bizi aşıyor, bakan beyin engeli var' dedi. Bakanlığın göbeğinde mücadele edilen düşüncenin insanları var.”