Sözcü Plus Giriş

Yine yanlış ata oynadık

Dış politikada Suriye’den sonra, Libya politikası da çöktü.

Güncellenme: 14:43, 12/05/2015
Yine yanlış ata oynadık

Suriye F-4 savaş uçağımızı vurup, iki pilotumuzu şehit ederken, Libya da kuru yük gemisini bombaladı ve Türk kaptan hayatını kaybetti.

Türkiye, Kaddafi sonrası Libya’da çıkan iç kargaşada taraf olunca Tobruk ve Trablus’ta ortaya çıkan iki başlı yönetimin arasında kaldı. Türkiye Libya'da islamcı Trablus yönetimini, Batı dünyası ise laik Tobruk yönetimini destekledi.

DAVUTOĞLU DOLAR GÖTÜRDÜ

Türkiye bu desteğini Trablus yönetimine bir partisi uçakla, diğer üç partisi de elden teslim şeklinde, 400 milyon dolar para ve yardım göndererek de gösterdi. Ancak maddi yardım yerini bulmadı. Batının desteklediği Tobruk yönetimi Türkiye'ye cephe aldı ve son olarak da, misilleme yapıp, Türk gemisini vurdu.

Türkiye Kaddafi'nin devrilmesinden sonra 2011 yılında, henüz Libya'da iki başlı yönetim yokken Trablus'ta iktidar mücadelesi yapan grupları desteklemeye başladı. Bu amaçla 400 milyon dolar verdi. Bu paranın bir bölümünü bizzat dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu uçakla götürdü. Kalan bölümü de Ankara'da 3 parti halinde nakit ve yardım malzemesi olarak teslim edildi.

Bu ödemenin ortaya çıkması üzerine açıklama yapan Başbakan yardımcısı Ali Babacan ‘'100 milyon dolar 1100 kilo geliyor. Tamamını uçakla göndermek riskli olur, uçağı düşürürler diye, 10 milyon doları uçakla gönderdik. 90 milyon doları Türkiye'de teslim ettik''demişti. Türkiye daha sonra da 300 milyon dolar nakit ve gıda-ilaç olarak da yardım yaptı.

DÜŞMAN OLDULAR

Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Libya'da iki başlı yönetim oluşmuş, Ankara İslamcı Trablus yönetimini, dünya ise Tobruk'taki yönetimi tanımıştı. General Hefter ve Başkan El Sani'nin liderlik ettiği Tobruk yönetimi muhaliflere desteği nedeniyle Türkiye'yi düşman ilan etti. Tobruk hükümeti Başbakanı Abdullah Sini Türkiye'nin Trablus'taki yönetime silah yardımı yaptığını da öne sürüyor. Libya yönetimi izin vermediği için Türkiye'nin bu ülkede Büyükelçisi de bulunmuyor.