Reklamsız Sözcü

İBB Meclisi’nde 17/25 Aralık tartışması!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı oturumlarının son gününe 17/25 Aralık kavgası damga vurdu.

android-time 21:07
İBB Meclisi’nde 17/25 Aralık tartışması!
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı oturumlarının son gününe 17/25 Aralık kavgası damga vurdu.

İBB Meclis Başkan vekili Göksel Gümüşdağ, 17/25 Aralık operasyonlarının yıldönümünde gündem dışı söz alan CHP Meclis üyesi Nadir Ataman’ı ‘salonda olmayan kişilerle ilgili konuşmaması’ konusunda 3 kez uyardıktan sonra mikrofonu kapattırdı.

Foto: DHA

Meclis görüşmeleri öncesinde 17/25 Aralık operasyonlarının yıldönümü nedeniyle gündem dışı söz alan İBB CHP Meclis üyesi Nadir Ataman kürsüden konuşmasına başlayınca gerginlik çıktı. Meclis Başkan vekili Göksel Gümüşdağ, Ataman’ın ‘salonda olmayan kişilerle ilgili konuşmaması’ konusunda uyardı. CHP’li üyenin konuşmasına devam etmesi üzerine AK Partili üyeler sıra kapaklarına vurdu. Meclis Başkanı Gümüşdağ Ataman’ın aynı şekilde konuşmaya devam etmesi halinde ‘mikrofonu kapatacağını’ söyledi. 3’üncü uyarısının ardından konuşmaya devam eden Ataman’a sinirlenen Göksel Gümüşdağ ‘mikrofonun sesini kısın, yerine geç’ diyerek konuşmanın tamamlanmasına izin vermedi. Mecliste tansiyonunun tırmandığı oturumu yöneten Gümüşdağ AK Parti’ye ‘cevap hakkı’ doğduğunu belirterek Ak Parti Grup Başkan Vekil Yardımcısı Ömer Lütfi Arı’ya söz verdi. Bu kez de CHP’li üyelerin sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdiği oturumda bazı CHP’li üyeler kürsüye yürüdü. Konuşması tepkiler nedeniyle sık sık kesilen Arı konuşmasını tamamladı.

İŞTE NADİR ATAMAN’IN O KONUŞMASI
İBB CHP Meclis üyesi Nadir Ataman mecliste yaptığı konuşmada, “17-25 Aralık tarihi Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının yapıldığı tarihler olmuştur” dedi.

Ataman, “Bakan çocukları göz altına alınmış, Bakanlar görevlerinden istifa etmiş, ettirilmiş,  görevinden istifa eden Bakanlardan biri televizyonda canlı yayında “’rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız’ şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı” ifadelerini kullanmıştır.

17-25 yolsuzluk ve rüşvet operasyonu delilleri kabak gibi ortada duran yolsuzluk operasyonudur. Bu operasyondan sonra yapılanlar, yönetmelik değiştirmek, yasa değiştirmek, hakim ve savcıları görevden almak, sürmek, polisleri görevden almak sürmek olmuştur.

17 aralık günü paraları sıfırlayanlar, yolsuzluk yargılanmasın diye adaleti, hukuku, yargıyı da sıfırlamışlardır. Bugün artık kimse yağıya güvenmemektedir. Bütün bu yapılanlar, yapılan açıklamalar yüzsüzlüğün ve arsızlığın boyutlarının yolsuzluğu geçtiğini ortaya koymuştur. 30 yaşında bakan çocuklarının evlerinden çıkan para sayma makinaları ve para kasaları, ayakkabı kutularının açıklaması henüz yapılamamıştır.

4 Bakanın Yüce Divana sevk edilmesi sürecinde TBMM'de yapılan oylamada bazı AKP Milletvekillerinin de bakanların yüce divana gitmesi yönünde oy kullandığı unutulmamalıdır. Buna rağmen yine AKP oylarıyla Meclisi aklama yerine dönüştürmek, Yüce Divan'dan bakan kaçırmak doğru olmamıştır.

Yolsuzluk Soruşturmasını “Ne İstediler De Vermedik” Dedikleri Paralel Yapının Darbesi Diyerek İtibarsızlaştıranlar, 17 Aralık'tan Beri Hukuk Devletine, Hukuka Darbe Yaptılar. Oysa 17 Aralık Öncesinde, O Savcılar Temiz Eller Operasyonu Yürütüyor,  Polisler İse Kahramanlık Destanı Yazıyordu. Türkiye yolsuzluğu da, yolsuzluğa karşı yapılanları da, yüzsüzlüğü de aşacak, yapanın yanına bırakmayacak bir demokrasiye, hukuk düzenine kavuşacaktır”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:1318.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more