Sözcü Plus Giriş

20 lira çalan hapiste, milyon dolar götürene bir şey yok!..

Meslekten ihraç edilen Savcı Akkaş SÖZCÜ’ye konuştu

Güncellenme: 10:14, 15/05/2015
20 lira çalan hapiste, milyon dolar götürene bir şey yok!..

Saygı ÖZTÜRK/ANKARA

17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten Cumhuriyet Savcıları Muammer Akkaş, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç'in meslekten çıkarılmaları, “bundan sonra hangi davaları soruşturanlara sıra geldi?” sorusunu gündeme getirdi. Meslekten çıkarılan C. Savcısı Muammer Akkaş, “20 liralık bir şey çalan kişi için hapis cezaları istiyoruz. Ama milyonlarca doları götürene bir şey yapamıyorsunuz. Bu durum da vicdanımı sızlatıyor” dedi.

Büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıya olduklarını belirten Muammer Akkaş, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

Esas, bizi atanlar üzülecek
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yürüttüğümüz soruşturmayla ilgili hukuksuz bir yola girdi. Bu doğru olmayan bir yol. Bugün bizi meslekten atanlar, her şey tersine döndüğünde asıl onlar üzülecek, onlar ağlayacak. Bize yaptıklarından dolayı vicdanları ne kadar rahat o ayrı bir konu.

Tarafsızlığını kaybetmiş, talimatla iş yapan bizimle ilgili karar veren HSYK'nın 2. Dairesi var. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz'la daha önce birlikte de çalıştık. O da gerçek durumu az-çok biliyor. Yürüttüğümüz soruşturmayla ilgili hakkımızda soruşturma yapılmayacağını da biliyor. Ama böyle bir karar verdiler.

İki üyeyi Cumhurbaşkanı atadı
Kurulun 4 üyesinden 2'sini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atadı. Bunlardan bir tanesi Cumhurbaşkanının avukatının abisi. Diğeri ise AKP'den aday adayı olmuş birisi. Bunlar hakkında reddi hakim talebinde de bulunduk. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz da tarafsızlığını kaybetti. Malum, Cumhurbaşkanından özür dileyen bir konuşması da oldu. HSYK'nın Anayasa'nın amir hükmüne göre bağımsız ve tarafsız olması gerekiyor. Maalesef bunların bağımsızlıklarını ve tarafsızlıklarını kaybettiklerini düşünüyorum. Vicdanlarına göre hareket ettikleri çok da söylenemez.

Zekeriya Öz için yeni iddia!

Zekeriya Öz için yeni iddia!

Sonuç alamazsam AİHM'ye gideceğim
Bizimle ilgili görevi kötüye kullanmaktan dolayı kovuşturma aşaması için dosyamız henüz Yargıtay'a gönderilmedi. Süreç bittikten sonra yeniden bir karar alınır ve operasyon yapmayı düşünürlerse bu tamamen hukukun dışına çıkıldığını gösterir. Döneme göre hareket ediyorlar.

Bizim de karara itiraz sürecimiz var. Büyük ihtimalle genel kurulda bu itirazımız kabul edilmeyecek. Çünkü atanan üyeler belli. Danıştay' dan olumsuz bir karar çıkarsa artık yapacağımız tek şey Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne (AİHM) gitmek olacak.

Milyarları götürenlere karşı eliniz-kolunuz bağlı
Vicdanen sonuna kadar rahatım. Ben 17 yıldır Cumhuriyet Savcılığı yapıyorum. Bu kadar kuvvetli delileri olan bir dosyadan dolayı atılıyorum. 10 lira, 20 lira kazanabilmek için hurda demir çaldığından dolayı hapis cezası istediğimiz şüpheliler sanık oldu. Ben bazen vicdan azabı da yaşıyorum. On lira yirmi lira için hapis cezası istiyorsun ama m milyarlarca dolar götürüyorlar hiçbir şey yapamıyorsun. Elin kolun bağlı kalıyor.

Cemaatçiliği asla kabul etmem
Medyada maalesef 1,5 yıldır aynı şeyler döndürülüp tekrar gündeme getiriliyor. Benim cemaatçi, paralelci olduğum konusunda insanların kafasında bir iz bırakılıyor. Bir hakim ve savcının kişiliğinden daha ziyade kararları ile birlikte yorumlanması gerekir. Ben paralel iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. Cemaatçi iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. Eğer böyle bir şey olsaydı elli defa çıkartırlardı. Ben ne yurtlarına, ne dershanelerine gittim. Ben sıradan bir Anadolu insanı anne ve babanın çocuğuyum.

Yargı diye bir şey kalmaz
Hakim ve savcının kararlarına bakılır, kişiliklerine bakılmaz. Eğer vermiş olduğu kararlar doğruysa, hukuka uygunsa delilleri sağlamsa artık ‘şuymuş buymuş' hiçbir önemi yoktur, olmaması gerekir. Böyle bir ikileme girilirse yargı diye bir şey kalmaz. Herkes kendi hakimini, savcısını ayarlamaya çalışır. Şu an ülkenin geldiği nokta bir fecaat. Yani tuzunun koktuğu nokta. Tuz da kalmadı. ‘Şu hakim böyleymiş, bu hakim böyleymiş' gibi ayırıma girmek toplumu iflah etmez.

Her zaman savunmaya hazırım
Benim yapmış olduğum soruşturmada bir hata varsa, bir şey varsa çıksınlar söylesinler. Elli defa soruşturma almaya, savunmaya hazırım. Ama bir buçuk yıldır bir kişi karşıma çıkıp da ‘savcım niye böyle bir şey yaptın yanlış yaptın' diyen çıkmadı. Toplumda biliyor az çok. Onlar da çoğu şeyi farkında ama kimisi korkuyor kimisi farklı şeylerle hareket ediyorlar.

Ders konusu olur
Bu ülke değişik badirelerden geçti. Bu dönem ise çok farklı bir dönem. Hukukun bu kadar ayaklar altına alındığı bir dönemi meslek hayatımda hatırlamıyorum. Belki ileride üniversitelerde ders konusu olabilecek bir dönemden geçiyoruz.”

Savcı Yüzgeç: Karar yok hükmündedir

Savcı Yüzgeç: Karar yok hükmündedir

Yayınlanma Tarihi:06:50,