Sözcü Plus Giriş

Ergenekon operasyonları sırasında ayrıldığı Türkiye’ye dönen İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, “Yedi yıl aradan sonra ülkeme gelmekten bahtiyarlık duyuyorum demek dahi çok hafif bir kelime, kanat taktım uçuyorum. Gerçek bu” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Rektörlük Binası Üzeyir Garih Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bedrettin Dalan şunları söyledi:

“Birçok yazar çizer kendine göre bana ‘Ergenekon davasının firari sanığı’ dedi. Hayatımda hiçbir şeyden firar etmedim. Hayatımda hiçbir tehlikeden kaçıp kurtulmayı denemedim. Ancak bu seferki tehlike değil, bu seferki doğrudan doğruya sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘kumpas’. Yani hukuku gayelerine alet eden, kendini hukuk adamı zanneden birtakım kişilerin kurduğu şeytani bir kumpastır. Bu kumpasın mağduru olmamak için yurt dışına çıktım. Sizi temin ederim ki, yurt dışına çıkarken bana bu kumpası kuran üst seviyedeki aklın dışında ne polisler ne savcılar, ne de hakimler, kumpasın tetikçileri olan kişiler benim tutuklanacağımı bilmiyorlardı. Ama ben çok evvelden şunu çok rahatlıkla söylüyorum 20 yıl evvelden bu işlerin bana doğru geleceğini biliyordum. Onun için yurt dışına çıkışım herhangi bir devlet görevlisinin beni uyarmasıyla değil, içinde yaşadığım son 30 yılın macerasının bana verdiği akılla yurt dışına çıktım. Bu bir hikaye değil, bu bir evrensel proje. Onun da mağdurları arasına girdik. Açık söyleyeyim mağdur olduk. Bu mağduriyetten dolayı ‘pişman mısın’ hayır değilim. Yapmam gereken uyarı görevini yaptım. Benden bu kadar gerisi de devletimize, milletimize ait bir hadisedir.”

“EĞER SAVCILIK ÇAĞIRIRSA ÇOK DETAYLI ANLATIRIM”

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bedrettin Dalan “Size bu kumpası kuranlar hakkında sikayetçi olacak mısınız? Savcılığa ifade vermeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruyu, “Şu anda avukatım bu konuda şikayette bulundu. Eğer savcılık çağırırsa çok detaylı anlatırım. Bu kumpasın bütün detaylarını anlatırım” şeklinde cevapladı. (DHA)