Sözcü Plus Giriş

‘2015 Öcalan’ın özgürlük yılı olacak ‘

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "2015 yılı Kürt halkının ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlük yılı olacak" dedi.

Güncellenme: 16:42, 19/03/2015
‘2015 Öcalan’ın özgürlük yılı olacak ‘

Mardin’in  Nusaybin İlçesi’nde nevruz kutlamalarına katılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “2015 yılı Kürt halkının ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlük yılı olacak” dedi.
Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde bugün düzenlenen nevruz kutlamalarına binlerce kişi katılırken, alanda Abdullah Öcalan posterleri PKK flamaları ile Kuzey Irak’ta Kürt yönetiminin kullandığı Kürdistan bayrakları açıldı. Nevruz ateşinin yakılmasıyla yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılanlar halaylar çekerek eğlenirken, Öcalan lehine sloganlar atıldı.

Kutlamalarda konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kürtçe yaptığı konuşmada, Kürt sorunun çözümü ve özgür bir yaşam için büyük bedellerin verildiğini; özgürlük mücadelesi için bedel veren hiçbir şehidi unutmayacaklarını söyledi. Türk, “2015 yılı Kürt halkının ve Kürt halkının önderi Öcalan’ın özgürlük yılı olacak. Tüm Kürdistan parçalarında büyük bir direniş verildi ve bir tarih yazıldı. Kürt halkı olmadan Ortadoğu hiçbir zaman özgürleşemeyecek. Bugün nevruzu kutluyoruz. Kürtler bugün yeni bir yaşam için mücadele veriyor. Sadece silahlı mücadele ile değil, siyaseten de bir mücadele içerisinde olmalıyız. Kürtler için 7 Haziran çok önemli bir tarihtir. Bu seçimlerde, amacımız milletvekili değil, amacımız Kürtlerin özgürlüğüdür. Parti olarak seçime giriyoruz. Herkesin gözü artık Kürtlerin mücadelesinin üzerinde. Artık Türk ve Arap halkları da Kürtlerin mücadelesine bakıyor. Çünkü bizler özgür olmadan diğer halklarda özgür olamayacaklardır. Bundan sonra hiçbir ihaneti kabul etmeyeceğiz. Kürtlerin geleceği için artık mücadele verin. Amacımız Kürt, Türk, Süryani ve Arapların da özgürlüğüdür” diye konuştu.

Türk, konuşmasından sonra barış güvercinlerini uçururken, kutlamalar müzik gruplarının verdiği konserle sürdü. (DHA)